Na čtyřicet milionů odhadují v Poličce opravy komunikací, městských budov a také další úpravy hradu Svojanov. Je to o šest milionů více než minulý rok. „Od loňského roku opravujeme na Svojanově  dům v předhradí, kde byla původně ubytovna a byt kastelána," potvrdil starosta Poličky Jaroslav Martinů. V první etapě vyměnili střechu, opravy se dočká také fasáda a okna. „Letos budeme pokračovat. Předpokládáme, že získáme dotaci," řekl starosta. Na dokončení obnovy domu v přehradí počítají osm set tisíc korun.  Dva a půl milionu by měla stát závěrečná fáze opravy hradeb na Valech v Poličce. Polovinu nákladů zaplatí dotace z ministerstva kultury.

Zateplení školy

Zvýšení rozpočtu ovlivnila především dlouho připravovaná rekonstrukce Masarykovy základní školy. To je podle Jaroslava Martinů stěžejní akce letošního roku. Výměna oken a zateplení budov vyjde na sedmnáct milionů korun, z toho sedm milionů získalo město dotaci. Konečná cena se však soutěžením může  snížit a s tím mají ve městě velice dobrou zkušenost.

„Druhou velkou akcí bude další rekonstrukce ulic v historickém centru města za zhruba sedm milionů korun," uvedl Jaroslav Martinů. Letos jsou na řadě ulice Masarykova, Nová a Růžová. Tak jako v minulém roce opraví nejen dláždění, ale i vodovodní a kanalizační sítě. „Je to další etapa, kterou chceme navázat na už opravené  náměstí a ulice Tyršova a Komenského," vysvětlil starosta.

Bazén i koupaliště

Město chce také například modernizovat kotelnu plaveckého bazénu a opravit dno koupaliště. Na tuto záležitost plánuje vedení města přes tři miliony korun. Za dva miliony  vybuduje čtyři nová parkoviště. Mezi investičními akcemi se objevují také nová kanalizace a oprava silnice v Husově ulici a kanalizace v Janáčkově ulici. Dokončí rovněž opravy chodníků na sídlišti Boženy Němcové a na Hegerově. Pamatují ale i na další části města.

Bez dluhů

Polička se už vloni zbavila všech úvěrů. „Splatili jsme všechny dluhy. Většinu investic platíme z našich peněz.  Snažíme se rozumně hospodařit. Nahrávají nám nižší ceny stavebních prací. Doplácíme  jen úvěr na bytové domy. Ten splácíme z nájemného," poznamenal poličský starosta Jaroslav Martinů.
Jako v ostatních  městech hospodaří Polička s rozpočtovým provizoriem. Definitivní rozpočet zastupitelé schválí na nejbližším, tedy únorovém zasedání.