Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie podpořil záměr poličské radnice na digitalizaci kina v Tylově domě. To by se bez modernizace stalo brzy pouze kinem pro pamětníky, protože nové filmy distributoři na kotouče už stahovat nebudou. Radní v pondělí projednali, že by bylo rozumné pořídit také 3D technologii. „Vývoj  jde stále dopředu. Nechceme zůstat pozadu," vysvětlila místostarostka Marie Kučerová. Vyjdou tak vstříc lidem, kteří za filmovými trháky jezdí jinam.

Prostorová projekce

V dnešní době nabízejí moderní technologie nevídané možnosti. Digitalizace umožní návštěvníkům kin sledovat filmové novinky bez toho, aniž by na ně museli čekat několik měsíců. Trojrozměrná projekce je ještě o krok dál. „3D se výrazněji projevuje hlavně u animovaných filmů. Jsou více prostorové," uvedl Zdeněk Nečas ze Svitav. Divák tak sleduje příběh, jako by byl téměř  jeho součástí.

Celkové náklady na letošní modernizaci kina v Poličce vychází na dva miliony korun. Ministerstvo kultury přispělo částkou čtvrt milionu korun. Rozšíření na 3D vyjde na další milion. „Je to velká investice, proto chceme, aby se na rozhodování podíleli zastupitelé," řekla Marie Kučerová. Pokud budou souhlasit, vyhlásí radnice výběrové řízení na dodavatele. Na 3D technologii, kterou by radní realizovali příští rok, se pokusí sehnat další peníze.

Prostorovou technologii už naplánovali také v Litomyšli. Rádi by ji měli i ve Svitavách. Na digitalizaci kina přešli v loňském roce a pochvalují si ji.  Podle ředitele kulturních služeb města Petra Mohra na 3D ale zatím nezbývají finance.