Právě v Litomyšli zřejmě auta vykrádají nájezdoví lupiči, které do regionu přivede hlavní silnice I/35. Většina vyloupených vozidel se proto nachází právě na této komunikaci. Páchají ji gangy z různých koutů republiky, nikoli domácí pachatelé, a proto je složité případy objasnit.
Průměrně je v obvodě působnosti holického městského úřadu spácháno ročně okolo stovky trestných činů, z nichž devadesát procent tvoří právě vyloupená vozidla. Objasněnost trestných činů se pohybuje okolo čtyřiceti procent.

S vyloupeným autem má letité zkušenosti muž z Poličska. Bydlí na vesnici a do práce dojíždí osobním vozem. Pravidelně automobil parkoval u Klášterních zahrad, kde mu ho zloděj vykradl. Vykrádače však policisté chytili. „Dnes vlastním v pořadí třetí auto. To mi dosud nevykradli, ale předchozí dvě hned několikrát, pokud si dobře vzpomínám, dohromady asi čtyřikrát,“ sdělil muž z Liotmyšlska. „Většinou mi zmizelo autorádio. Jedna krádež však byla kuriózní, neboť mi zloděj ukradl tašku s propoceným prádlem z fotbalu,“ dodal.


Bunda v trafice

Zajímavý případ se v Holicích stal i panu Lubošovi. Večer si v autě zapomněl bundu a když ráno odjížděl do zaměstnání, zjistil, že v něm není. „Jelikož jsem ji ale v autě vozil již několik dní, domníval jsem se, že jsem ji někde zapomněl a nevěnoval tomu pozornost. Ostatně auto nevykazovalo žádné známky násilného vniknutí,“ řekl Luboš. Jaké však bylo jeho překvapení, když se večer od kamarádů dozvěděl, že minulou noc někdo vykradl auto místního trafikanta plné zboží a na místě činu se našla stejná bunda, kterou Luboš postrádal. Na policejní stanici zjistil, že se skutečně jedná o jeho bundu. Mezitím však již věděl, že mu u jedněch dveří nefunguje dálkové zavírání a zloděj si tudíž mohl dveře v klidu otevřít, aniž by použil násilí. Kdo mu bundu ukradl a s její pomocí vykradl trafikantovo auto, se ale nikdy nedověděl. Stejně jako zůstali neznámí i zloději Pavlových věcí.

Vzhledem ke složitosti objasňování vykradených automobilů kladou policisté důraz na prevenci. Řidiči by měli v podstatě dodržovat jakési patero zásad: nenechávat ve vozidlech na sedadlech, pod a za nimi, ani v zavazadlovém prostoru žádné věci; doklady potřebné k řízení si při každém opuštění vzít s sebou; otevřít dokořán dvířka přihrádek v palubní desce nebo ve středovém panelu a přihrádky nechat prázdné; vyjímat přední ovládací panely z autorádií a vzít si je s sebou a konečně, pokud možno neparkovat na odlehlých a tudíž rizikových místech.

LUKÁŠ PEŠKA