Minulý týden začala případ prověřovat pro podezření na ublížení na zdraví z nedbalosti. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Hana Kaizarová.

„V případě prokázání viny je trestní sazba od šesti měsíců až pět let," dodala Kaizarová. Policie rozšířila právní kvalifikaci případu s ohledem na vzniklou škodu, která je odhadem 25 milionů korun.

Exploze 320 tun bezdýmého prachu zničila sklad výbušnin minulou středu. Dva zaměstnanci se lehce popálili. Policisté dokončili ohledání místa nehody v pátek, předtím pomáhala odstranit trosky těžká technika hasičů.

„Já z těch indicií, které mám, si nemyslím, že došlo k nějakému zanedbání. Vše ale necháme na orgánech státní správy, ať to vyřeší," řekl ČTK generální ředitel firmy Jaroslav Trávníček.

Skladový objekt o rozměrech 100 krát 50 metrů si strojírny pronajímaly. O tom, zda budou stavět nový sklad, vedení firmy ještě nerozhodlo. Podnik disponuje v areálu dalšími sklady. Se sanací začne firma po návštěvě zástupců pojišťovny.

Nehoda se nestala ve strojírnách poprvé. V roce 2007 vybuchl ve firmě granát, tři lidé byli zraněni. Bezdýmý prach vytváří výbušné hoření, avšak nevybuchuje. Historie strojíren sahá do roku 1920. V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.