V letošním roce se na silnicích ve svitavském okrese stalo dvanáct smrtelných nehod. Tou nejtragičtější je havárie z Pomezí, kterou nepřežil devatenáctiletý řidič a jeho dvě mladé spolujezdkyně. „Příčinou byla zřejmě nepřiměřená rychlost. Nehoda je stále v šetření, takže nemohu sdělit bližší informace,” uvedl Richard Bálek ze svitavské dopravní policie. Jen o několik dní později vyhasly na silnicích další dva lidské životy, tentokrát chodce a cyklisty.

Nejčastější příčinou nehod je podle policie ignorování předpisů, přeceňování řidičských schopností a nepozornost. „Jedná se o přetrvávající nekázeň řidičů, ale také cyklistů a chodců. Na nehodách se podepisuje rovněž změna počasí, kdy na neosvětlených komunikacích nejsou chodci a cyklisté tak dobře vidět. Řidiči by měli zejména v ranních a nočních hodinách předvídat, že jim může do cesty vstoupit neosvětlený cyklista nebo chodec. Proto apelujeme na chodce, aby používali reflexní prvky na oblečení i třeba na zavazadlech,” vysvětluje Richard Bálek.

Mezi nebezpečné úseky pro chodce patří silnice prvních tříd, které protínají města a obce. „Jde mimo jiné o silnici I/43 z Brna do Lanškrouna, která prochází Březovou nad Svitavou nebo Opatovem. Pětatřicítka je to pak v Moravské Třebové a Litomyšli, kde ji mohou přebíhat neoznačení chodci,” dodal Bálek.

Pozor na pneu!

Od včerejšího dne platí, že auta musí mít zimní pneumatiky. Policisté sice zatím slibují, že velké kontrolní akce zaměřené na zimní obutí pořádat nebudou, ale je dobré na to nespoléhat. „Pokud ale vozidlo na letních pneumatikách způsobí nehodu, budeme samozřejmě k obutí přihlížet,” řekl Richard Bálek. Dodává, že stav pneumatik kontrolují po celý rok a zjišťují neustále přestupky, a to jak sjeté pneumatiky, tak také nesprávné osazení na nápravu. A navíc sníh může řidiče překvapit během dne. „Svitavský okres se vyznačuje horšími povětrnostními podmínkami. Stává se, že sníh zůstává na vozovce. Motoristé pak zbytečně blokují silnice,” uzavřel policista Richard Bálek. (ik, ap)

Svitavy jsou bezpečné
Česká pojišťovna zveřejnila žebříček měst podle bezpečnosti za první pololetí. V kategorii okresních měst byl vyrovnán historicky druhý nejlepší výsledek z poloviny roku 2009. I nadále tak platí rekord čtrnácti okresních měst bez dopravní nehody s vážným nebo smrtelným zraněním z loňského pololetí. Celkem takto index letos označil jedenáct měst: Benešov, Rakovník, Rokycany, Tachov, Česká Lípa, Litoměřice, Semily, Svitavy, Blansko, Uherské Hradiště a Znojmo. Zejména Rokycany, Uherské Hradiště, Litoměřice, Česká Lípa a Znojmo patří k městům, která si nejvíce polepšila. Na druhém konci žebříčku najdeme Frýdek Místek, Jičín a Domažlice. Domažlice si oproti loňskému pololetí, kdy skončily bez jediné vážné nehody, výrazně pohoršily.
„Podzimní” rady pro řidiče, chodce i cyklisty
Je nutné si uvědomit, že v těchto měsících bývá zhoršená viditelnost, a to ať již z důvodu zkráceného denního svitu nebo mlhy. Slunce stojící nízko nad obzorem bývá často příčinou oslnění řidiče, což může vést k přehlédnutí chodce nebo výstražných světel na železnici. Spadané listí na mokré vozovce může vést ke smyku vozidla nebo jeho nedobrzdění.

Chodci a cyklisté:
Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je tak, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.
Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté i na přilbu a kolo).
Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.