„V neděli odpoledne jsme šli nakoupit do Tesca a najednou se v uličce mezi regály objevili dva policisté v černých uniformách. Na zádech měli samopaly a za opaskem další zbraně. Byli jsme trochu vyděšení, zda se něco neděje," líčí zážitek Miroslav Dvořák z Litomyšlska.

Podle policie šlo o výjimečnou situaci, jinak policisté kontrolují nákupní centra v uniformách a s výzbrojí, jak jsou lidé běžně zvyklí. „Zvýšený dohled neznamená, že se po nákupních centrech budou pohybovat policisté se samopaly. Občané budou potkávat policisty v základních formách výstroje tak, jak běžně slouží. Pokud někdo potkal takto vystrojenou hlídku, je to však jen dobře. Jako preventivní ukázka má na občany a potencionální pachatele velký vliv," uvedl ke kontrolám Petr Voldán, mluvčí policie v Pardubickém kraji.

Policie potvrdila, že z důvodu útoků ve světě posílila dohled i ve svitavském okrese. „Policisté procházejí nákupní centra a další místa, kde může být více lidí, aby nedocházelo k trestné činnosti. Výjimečně se mohou objevit policisté s dlouhými zbraněmi," dodala policejní mluvčí Lenka Vilímková. Pokud jste po teroristických útocích zaznamenali ve svém okolí zvýšené policejní hlídky, tak nám svůj názor na tato opatření můžete sdělit na mail svitavsky@denik.cz.