„Všem hovorům bez rozdílu je věnována značná pozornost. Všechny musí být bezprostředně vyhodnoceny a okamžitě předány nejbližším policistům,“ ujišťuje tisková mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Podle ní velmi častým jevem je, že se lidé domnívají, že hovoří s policisty v daném regionu.
„Opak bývá pravdou. Pak poměrně složitým způsobem jsou od oznamovatele získávány další a upřesňující informace. Někdy v závažných případech rozhodují vteřiny,“ upozorňuje tisková mluvčí policie.

Oznámení, která přijal v úterý operační důstojník policie ve Svitavách, bylo přeposláno od kolegů z Brna, druhý telefonát se týkal oznámení možného trestného činu spáchaného na Plzeňsku.

„Oba však byly během velice krátké doby správně vyhodnoceny a informace téměř okamžitě předány hlídkám v terénu,“ řekla Štegnerová.
První případ oznámený v Brně se týkal silně znečištěné vozovky v malé obci na Svitavsku, po níž jel oznamovatel coby řidič osobního vozidla. „Sám měl důvodnou obavu o bezpečnost jiných řidičů. Operační důstojník v Brně správně vyhodnotil oznámení a informaci předal do Svitav. Pak již stačilo vyslat hlídku na místo určení. Ta však zjistila, že je vše již v naprostém pořádku. Větve i bláto byly odstraněny,“ poznamenala mluvčí.

O pár hodin později policisté přijali anonymní telefonát. „Informace se měla týkat trestného činu, páchaného v jedné obci na Plzeňsku. Údajně se jednalo o černý odběr energie.

Ve spolupráci s kolegy z Plzeňska dorazila hlídka na určené místo během chvilky a s ní i pracovník energetiky. Ten neoprávněný odběr na uvedeném místě vyloučil,“ dodala policejní mluvčí Anna Štegnerová.

(hd)