Na videu, které žena později sdílela na sociální síti, je patrné, jak se policejní hlídka před předáním soudní obálky snaží ověřit totožnost adresáta. To ale skupinka odporujících lidí odmítala. „Podle čeho to chcete ověřit? My nemáme občanské průkazy České republiky. Považujeme se stále za občany Československé federativní republiky. Pro nás Česko není státem. Současná evidence obyvatel je nabouraná, podle ní nelze totožnost ověřovat,“ uvedla na videu Andrea Srbová a odkazuje se na Listinu základních práv a svobod.

Zdroj: Youtube

Deník právě tuto ženu poté vyhledal s žádostí o vysvětlení situace. „Soud si vykonstruoval případ a už neví, jak by dotyčného dostal k soudu. Měl několik předvolání, ani k jednomu líčení ale nešel. Máme v ruce dokumenty, že žádný ze současných orgánů veřejné moci není oprávněný iniciovat, zahájit nebo vést jakékoliv takové řízení,“ sdělila žena redaktorovi.

Hledaný muž z pražského hotelu.
Recepční uvěřila podvodníkovi, z šatny hotelu zmizely hodinky za sta tisíce

Odkazuje se na skupinu lidí, která veřejně vystupuje pod hlavičkou Společenství legitimních věřitelů České republiky. „Bojujeme za obnovu právního státu, který nám byl, všem občanům ČSFR, prachsprostě ukraden a postupně rozkrádán,“ píše se v úvodním statusu spolku.

Členové spolku neuznávají zákony a pravidla ČR, považují se za občany ČSFR, obstruují na úřadech. Zveřejněné video se na sociálních sítích stalo hitem. Během pár hodin nasbíralo tisíce zhlédnutí. Řada lidí jejich jednání označila za fanatismus. „Mají trošku jiný svět,“ okomentovala v teplické skupině na Facebooku, kde se video ve středu 22. června rovněž objevilo, jednání odpůrců současného státu pisatelka Barbora.

Počítejte s následky, volala žena 

Podle mluvčí teplické policie postupovala hlídka na videu podle běžné praxe. A nátlak ze strany odporujících lidí ustála. „Je běžné, že policisté doručují takovéto zásilky od soudu. Určeny jsou do vlastních rukou a ověření totožnosti je potřeba,“ připomněla mluvčí Ilona Gazdošová.

Stává se, že policisté adresáta na dané adrese nezastihnou. Ovšem případy, že by někdo vyloženě odmítl převzetí na základě toho, že není občanem ČR, ale dřívější ČSFR, a není tudíž komu písemnost doručit, běžné nejsou. „Pak se ale dotyčný musí připravit na to, že ho k soudu dopraví eskorta,“ podotkla mluvčí.

Ilustrační foto.
Opilý cizinec ničil sekerou zaparkovaná auta. Našli ho zraněného a od krve

Právě to, že bude muž na základě dalšího rozhodnutí soudu předveden, také dotyčnému na místě sdělila duchcovská hlídka policie. I to se však dočkalo posměšné reakce. „My jsme ale občané ČSFR. Nás se tohle netýká. Mluvíte o soudu nelegitimní firmy Česká republika s.r.o.,“ sdělila na videu odcházejícím policistům žena se vzkazem, aby počítali s následky. „A už to nebude dlouho trvat,“ zvolala za dvojicí mužů v policejních uniformách.