Psi divákům ukázali svou poslušnost při pochodování, rychlost při běhu a také předvedli, co zvládnou psí zuby udělat agresivním zločincům. Na naše otázky krátce po skončení akce ochotně odpovídal za svitavské psovody nadpraporčík Zika.

Jak dlouho probíhá výcvik služebního psa?

Výcvik probíhá neustále. Pořád jsou věci, které se musí připomínat, některé pak přijdou z praxe.

Kolik let trvá průměrně kariéra vašich psích kolegů?

Aktivní je pejsek od zhruba tří let, kdy je plně dospělý. Jak fyzicky, tak psychicky. Pak je to individuální. Přibližná důchodová hranice u nás je asi osm let. Pokud tedy nepřijdou zdravotní komplikace.

Jak vypadá takový zvířecí důchod u policie?

Pejsci dožívají u nás. Bereme si je k sobě domů, občas je nabízíme kolegům z obvodních oddělení, kteří mají třeba dům se zahradou.

Takže vztah páníčka se psem trvá i potom?

Samozřejmě. Pes je parťák, několikrát vám může i zachránit život. Takže bez diskuze ten blízký vztah mezi člověkem a psem trvá i po skončení jeho aktivní služby.

Berete si psa i domů? Nebo ho necháváte v práci?

Ano, pejsek s námi bydlí v našem bytě. Chodíme spolu do práce i z práce.

Jaké u policie preferujete rasy? Máte nějakou oblíbenou?

Já teď preferuji ty psy, které jsme dnes předváděli. To znamená belgické ovčáky. Jsou to rychlá a temperamentní zvířata, která mají výdrž. Nejsou navíc tolik postižení vadami kloubů. Ve službě máme střední plemena, hlavně německé a belgické ovčáky. Dá se použít 
i rotvajler nebo velcí knírači.

Co se svými svěřenci přesně trénujete?

My děláme klasický výcvik. Máme tedy vlastně nejširší záběr. Trénujeme pachové práce, tedy hledání osob. Další část tvoří obranné věci. Zákroky proti nebezpečným pachatelům, eskorty a podobně.

Pes je tedy i v dnešním světe pro práci nepostradatelný?

Určitě. Co se týče pachových stop, tak ještě nikdo nic lepšího nevymyslel. Pejsek je univerzální. Člověka najde, ale při případném zásahu nám navíc je schopný pomoct při pacifikaci podezřelého.

Kolik pracuje na Svitavsku policejních psovodů a psů?

Celkem máme pět psovodů, starší pejsci se nám blíží k důchodu, takže zaučujeme nové. Teď máme deset pejsků. Takže dva na jednoho.