Dívá se do hledáčku a po chvíli mačká spoušť. Střelba se ale neozývá. Policista kouká do hledáčku silničního radaru. Zaměřuje poznávací značku blížícího se vozidla paprskem, ten se od ní odráží a míří zpátky do radaru, kde v tu chvíli naskakuje rychlost. Tento řidič rychlost nepřekročil, a takových byla v pátek na silnicích v našem kraji většina. O celorepublikové akci Speed Marathon policisté totiž řidiče hojně informovali dopředu. Kromě rychlosti kontrolovali i další pravidla silničního provozu. V Pardubickém kraji hlídky střežily 45 míst.

Jedna z nich dostává na povel Heřmanův Městec a první zastavené auto je trefa do černého, policisté objevili cizince, který je v Česku nelegálně. „Nemá platné vízum,“ říká policista, zatímco kontroluje řidiči pas, poté volá kolegům z cizinecké policie. Ti si brzy pro muže ukrajinské národnosti přijedou a spolu s ním zase odjedou. Jeho auto zůstává v Heřmanově Městci zaparkované, řidiče čeká cesta do nemocnice, test na covid a pravděpodobně vyhoštění ze země. Maximální povolenou rychlost přitom nepřekročil, policisté si ho vybrali pro namátkovou kontrolu. „Vyjel z boční ulice, takže jsem předpokládal, že nebude mít zapnutý bezpečnostní pás,“ odůvodňuje to podpraporčík Zdeněk Popilka. Ukazuje se, že dopravní policisté mají často na řidiče páchající dopravní přestupky čich.

Další řidič ale zapnutý bezpečnostní pás opravdu nemá. Muž přijel s nákladním autem zásobovat místní obchod, má ale smůlu, nepřipoutaný parkuje pár metrů od hlídky. „Vůbec jsem je nečekal. Támhle kousek jsem skládal zboží, chtěl jsem jen popojet na další nakládku,“ vysvětluje nešťastník.

Ani nestihne odjet a policisté už zastavují další auto, tentokrát nemá řidička rozsvícená světla. „Jakmile jsem uviděla plácačku, tak jsem si to uvědomila. Mám půjčené manželovo auto, v němž se světla nerozsvěcují automaticky jako v tom mém. Příště už si dám pozor,“ říká se smíchem Kateřina Kubíková. Policisté jsou ale na řidiče hodní, žena platí jen stovku.

ZA 40 LET JI NEZASTAVILI

Další namátkově vybrané auto řídí důchodkyně, s klidem podává hlídce všechny potřebné doklady. Prý se nestresuje, protože ví, že jela opatrně a má vše v pořádku. Přesto je hlídkou mile překvapená. „Jezdím už přes 40 let a ještě mě ani jednou policisté nezastavili, je to moje první kontrola,“ vzpomíná Eva Zemanová.

Čáslavskou ulici v Heřmanově Městci si policisté pro měření nevybrali náhodou, při Speed Marathonu kontrolovali místa, která jim vytipovali lidé. „Je tu šílený provoz a navíc tu všichni jezdí hrozně rychle, ani se nedá po přechodu přejít,“ stěžuje si kolemjdoucí obyvatelka Městce.

Po hodině na jednom místě se hlídka přesouvá o pár kilometrů dál – do Nového Dvora, kde se policisté s radarem ukrývají ve stínu autobusové zastávky. Někteří řidiči se ale policii snaží vyhnout. „V tomto místě je to specifické tím, že je tu velká křižovatka a řidiči, kteří to tu znají a zahlédnou nás, často prudce přibrzdí a odbočí. Pokud se stane, že vozidlo nezastavíme na místě, tak přestupky vyšetřujeme přes provozovatele vozidla,“ vysvětluje Popilka.

V minulém roce při stejné akci policisté zastavili v Pardubickém kraji 297 aut, z toho 126 řidičů se dopustilo dopravního přestupek. Přes sto z nich porušilo rychlost, jeden byl pod vlivem alkoholu, druhý pak pod vlivem drog. Výsledky letošní akce budou k dispozici v pondělí.