Jan Jílek studoval vysokou školu v Brně a potom se už do rodné Poličky nevrátil. „Těžko bych tam hledal práci ve svém oboru. Navíc jsem v Brně snadno sehnal i bydlení. Neumím si představit, že bych se natrvalo usadil v malém městě,“ řekl Jílek, který pracuje v jihomoravské metropoli ve firmě zabývající se výpočetní technikou.

Statistika Poličky, která má necelých devět tisíc obyvatel, za minulé dva roky není i kvůli koronavirové pandemii růžová. „Vloni v Poličce zemřelo 123 lidí, což je podle všech dostupných informací druhý největší počet v historii našeho města. V roce 2020 činil počet zemřelých 125. Dětí se v minulém roce narodilo pouze 82, což je o pět méně než v roce 2020,“ uvedl starosta Jaroslav Martinů.

close Polička má za sebou dva covidové roky a obyvatel ubývá. info Zdroj: Město Polička zoom_in Polička má za sebou dva covidové roky a obyvatel ubývá.

Přitom třeba v 70. letech se ve městě rodilo průměrně 150 dětí ročně a počet zemřelých se pohyboval kolem 80 lidí. V roce 2011 se narodilo 109 dětí, ale od té doby se už číslo nikdy nepřehouplo přes stovku.

K tomu navíc přibývá lidí, kteří se z Poličky stěhují. Vloni adresu změnilo 161 obyvatel. Počet odstěhovaných tak o devět převýšil číslo přistěhovaných.

„Celkový počet občanů přihlášených v našem městě se loni snížil o padesát a k 1. lednu letošního roku v našem městě žije 8617 evidovaných občanů,“ sdělil Martinů.

Úbytek lidí zaznamenala řada měst a obcí v republice, svitavský okres není výjimkou. Snižuje se porodnost a hodně mladých lidí se po vysoké škole už nevrátí do rodných měst.

V Poličce za posledních dvacet let jen dvakrát nedošlo k meziročnímu úbytku obyvatel. „I přes výstavbu bytových domů a téměř 200 zasíťovaných a prodaných parcel pro výstavbu rodinných domků se nám nedaří dosáhnout kýženého zastavení úbytku občanů žijících v našem městě. Nadále budeme věnovat maximální úsilí k posílení dostupného bydlení,“ dodal starosta. Aktuálně město plánuje novou lokalitu pro rodinné domy na výjezdu směrem na Jedlovou.

Otázka bydlení je výzvou i do letošních komunálních voleb. Nabídka bytů a parcel bude rozhodně bodem u většiny kandidujících stran. Za velký problém považuje bydlení i Tomáš Hořínek, který se do voleb chystá poprvé. „Musí se v přípravě pozemků pokračovat, poptávka po bydlení je velká, ale chybí parcely. Ovšem zase nemůžeme zastavět zemědělskou půdu,“ podotkl Hořínek.

Možnosti pro výstavbu vidí mimo jiné v lokalitě u přehrady. Ta je ovšem vedená jako rekreační oblast a nejdříve by se tam musel změnit územní plán.