V záchranné stanici ve Vendolí mají zajímavé nové přírůstky. Chovají nosála z Ameriky nebo polární lišku.

Josef Zelený přijal do stanice i nosála. „Lidé v Podkrkonoší ho měli v paneláku, ale přerostl jim přes hlavu. Je to šelma z Ameriky, ale u nás ve stanici se mu daří dobře. Žere všechno, co mu dáme,“ řekl Josef Zelený ze stanice. To malou lišku Elišku našli lidé spadlou v díře. Nezaváhali, vytáhli ji a dovezli do Vendolí. „Koupili jsme k ní malou polární lišku z farmy ve Vítějevsi. Nebude sama a navíc jsme aspoň jednu lišku zachránili před tím, aby vyrostla jen pro svůj kožíšek. Ty farmy mi vadí, ale bohužel český zákon je povoluje,“ dodal Zelený.

Včera čekali v záchranné stanici další přírůstek. Lidé v Jevíčku našli vypadlé mládě rorýse. V zajetí se ale jen málokdy podaří tohoto opeřence odchovat. „Nám už se to několikrát podařilo. Je to ale náročné, protože rorýs se živí vzdušným planktonem, loví totiž hmyz ve výškách. My ho budeme krmit moučnými červy a se síťkou mu nachytáme hmyz. Uvidíme, jak to s ním dopadne. Zachránit rorýse, to se podaří tak jednoho z deseti,“ vysvětlil Josef Zelený.

Ve stanici ve Vendolí uvidí návštěvníci také mladé srnky. Jedna z nich přišla o nohu při sekání zahrady. Druhou přinesli lidé do Zeleného Vendolí teprve nedávno. „Malé srnče vzala při záplavách voda do potoku. Lidé ho naštěstí zachránili a přivezli k nám do stanice,“ řekl Josef Zelený. Na snímku nahoře je nosál, který žil s lidmi v paneláku.

Pokud se chcete podívat, jak se žije zvířatům v záchranné stanici, máte možnost. Josef Zelený s kolegy vás rádi přivítají a provedou. Můžete si rovněž adoptovat některé zvíře a pomoci tak pracovníkům ze stanice s placením jeho obživy.