Podle nové vyhlášky, která od prvního ledna letošního roku zakazuje volné pobíhání psů, už pokutovali ve vesnici na Poličsku čtyři nedbalé pejskaře. Přestupky řeší na Městském úřadu v Poličce.

Vyhláška platí od začátku letošního roku. Zakazuje volné pobíhání psů bez dozoru a jejich majitelům také nařizuje uklízet výkaly zanechané na veřejných prostranstvích. „Několikrát jsme tady už řešili případy, že se tu potulovali psi ráno, když jdou děti do školy nebo i jindy. Protože jsme neměli žádnou vyhlášku, neměli jsme páky, jak majitele donutit, aby si své psy hlídali,“ vysvětluje starosta Pusté Kamenice Miroslav Myška. Rozhodli se proto vyřešit dlouhodobý nešvar. „Když se pes jednou náhodou zaběhne, tak se nic neděje. Ale pokud jde o setrvalý stav, pak je potřeba tyto věci řešit,“ říká starosta Myška.

Vyhláška platí od prvního ledna. Od té doby už museli zastupitelé Pusté Kamenice řešit čtyři případy. „Došlo k udělení pokut. Tady ve vesnici nemáme přestupkovou komisi, takže to pro nás zajišťuje Městský úřad v Poličce,“ dodává starosta Miroslav Myška.
Ten zároveň vyzývá všechny obyvatele, aby případné prohřešky proti tomuto nařízení vyfotili či jinak zadokumentovali a ohlásili na obecním úřadě. Tady se už postarají o předání případu přestupkové komisi a o potrestání zodpovědné osoby.

Podobná vyhláška platí rovněž v jiných vesnicích ve svitavském okrese.

Martin Karlík