Skácené ovocné stromy na zahradě. Takový obrázek se naskytl Lence Tomanové z Rychnova, když se večer vrátila ze zaměstnání. Okamžitě si stěžovala na obecním úřadě. Starostka Soňa Borovcová přiznává chybu a nabízí náhradou nové stromy. Současně ale dodává, že syn paní Tomanové pozemek koupil bez porostů. Staré stromy navíc zasahovaly do elektrického vedení. Právo ale stojí na straně Lenky Tomanové.

Padlá třešeň a jabloň vyvolaly spor mezi Lenkou Tomanovu a rychnovským úřadem. „Stromy skáceli bez našeho vědomí na našem pozemku. Větve sice zasahovaly do elektrického vedení, ale měli mi dát vědět, co chystají. Považuji to za nehoráznost,“ stěžuje si na jednání obce Lenka Tomanová. Zvažuje, jestli nebude problém řešit právní cestou.
Větve stromů prorůstaly do vedení elektřiny, rozhlasu i veřejného osvětlení. „Lampy ve vesnici nesvítily, tak jsme hledali závady.

Prořezávali jsme větve. Přiznávám, že chlapi udělali chybu, když stromy skáceli. Vůbec jsem o tom nevěděla,“ vysvětluje starostka Soňa Borovcová. Rozhodla se ale chybu napravit. „Přestože ty stromy byly velmi staré a nekvalitní, nabízím paní Tomanové dva nové štěpy,“ dodává rychnovská starostka. Podle jejích slov syn Lenky Tomanové koupil pouze pozemek a nikoliv porosty.

Právník radí

Toto tvrzení vyvrací právník Milan Břeň ze Svitav. „Stromy považujeme za trvalé porosty. I když nejsou v kupní smlouvě zvláště uvedené, jsou součástí pozemku. Nemohou proto být obce,“ vysvětluje Milan Břeň.

Vedení obce podle jeho slov poškodilo cizí majetek. Dnes není možné někomu přijít na zahradu a bez svolení a upozornění začít kácet. „Majitel zahrady může podat žalobu a požadovat náhradu škody. Také bych obec vyzval k úklidu pokácených stromů z pozemku,“ dodává právník. Spory podobného typu nejsou podle Milana Břeně jednoduché, ale lidé by se měli bránit.