Splátkový kalendář ušitý na míru

„Procento lidí, kteří čekali na výplatu pohřebného, nebylo velké. Snahu ušetřit jsme zatím u pozůstalých nezaznamenali, a pokud tomu tak bude, myslím si, že půjde jen o výjimky,“ uvedla Vladimíra Píchová z pohřebnictví Za Bílou věží. Vzápětí však dodala, že pohřeb lze pořídit i na splátky. „Snažíme se vyjít lidem vstříc. Cena standardního pohřbu i s obřadem se pohybuje kolem 18 tisíc a výše. Jednotlivé splátky se rozpočítají podle dohody s pozůstalými,“ vysvětlila Vladimíra Píchová.

Ušetřit na pohřbu lze podle Píchové hlavně na květinách. „Smuteční věnec stojí kolem tisícovky. Pokud si jich pozůstalí objednají víc, cena razantně stoupne,“ dodala. Peníze vynaložené na parte a rakev už nejsou natolik rozdílné. „Cena za dřevěnou rakev se pohybuje do pěti tisíc korun. Zatím jsme však nezaznamenali žádnou změnu v objednávaných službách. Lidé se spíš snaží ctít přání zemřelého, než za každou cenu šetřit,“ shoduje se s „kolegyní“ majitelka další pohřební služby Zdeňka Hrušková.

Využívané jsou i papírové rakve. „Spodní díl zůstává dřevěný, avšak víko je z několikavrstvé lepenky. Tyto rakve objednává hlavně magistrát při sociálních pohřbech,“ upřesnila Hrušková.

V posledních letech si lidé začali šetřit na vlastní pohřeb sami. „Odkládám stranou peníze z důchodu, abych moc nezatížila své děti,“ potvrdila 75letá důchodkyně Marta Koutecká. Uložit peníze na pohřeb si kromě pojistek mohou lidé do Společnosti přátel žehu. Po jednorázové platbě od 14 do 18 tisíc korun společnost zajistí pohřeb podle představ zesnulého. Pokud by však měli pozůstalí jiné přání, doplatek už musí uhradit sami.