Obyvatelé města a okolí se nemusejí bát, že přijdou o lékařskou službu první pomoci, ačkoliv to tak v prosinci ještě vypadalo. V lednu zatím funguje tak, jak byli lidé zvyklí. Je to provizorní stav. Změny přijdou v únoru.

Vedení nemocnice jedná s praktickými lékaři. Pohotovost už totiž nebude zajišťovat záchranná služba. „Ve svitavském okrese působí asi čtyřicet praktických lékařů, což je nejméně v Pardubickém kraji. Jednáme s praktickými lékaři pro dospělé i děti,“ uvedl ředitel Litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil. Od února tady zavedou nový systém. „O svátcích a víkendech bude služba zajištěna od osmi do třinácti hodin. Pokud se stav člověka rapidně zhorší, zavolá si rychlou záchrannou službu. Jinak počká do rána,“ vysvětlil Libor Vylíčil. Rozhodně se nestane, že by odešel člověk z nemocnice neošetřený.

Vedení nemocnice ještě čeká jednání s lékárnami. „V sobotu mají lékárny otevřeno do dvanácti hodin. Neděle pokryjeme v naší nemocniční lékárně. Navíc ještě jednáme se soukromými lékárníky,“ dodal Libor Vylíčil. Starosta Michal Kortyš věří, že jednání budou úspěšná. Nedovede si totiž představit, že nemocní lidé jezdili pro léky až do Svitav.

Lékařská služba první pomoci není ovšem nikterak výdělečný podnik, ale je nutná. Pardubický kraj navíc slíbil, že ztrátu nemocnicím zaplatí.