Za oslabení českého zemědělství mohou v důsledku také lidé, kteří nekupují české výrobky vyráběné z domácích surovin. Dávají přednost dováženým produktům a podporují tak zahraniční výrobce. V regálech obchodních řetězců se v současnosti nachází kolem čtyřiceti procent produktů z dovozu.

V anketě jsme proto mapovali, jestli lidé ve Svitavách kupují spíše domácí výrobky nebo zboží dovážené. Zároveň nás zajímalo, jak lidé vnímají celkový problém zemědělců s výkupem jejich produktů.

Martin Müller, Březina, pracovník v šamotce

Určitě se snažím kupovat české zboží. Proč výrobky dovážet, když můžeme kupovat české věci a podporovat tak Čechy. Co se týká zemědělců, tak za to viním především politiky. Ti to takhle vyřešili, že naše zemědělství je na tom špatně. Všude v zahraničí jsou zemědělci dotovaní. U nás ne.

František Dostál, Svitavy, dělnická profese

Určitě je důležité kupovat české produkty, aby se rozvinul náš průmysl. Druhá věc je, že naše normy, které jsou jinde v Evropě nějakým způsobem opatřeny, jsou u nás možná přísnější. Myslím si, že by politici mohli našim zemědělcům pomoci, protože jsou opravdu v útlaku. Bylo by špatné, kdyby naše zemědělství skončilo. Je to velký problém tohoto státu. (mpa)

Adéla Vostřelová, Koclířov, asistentka

České produkty kupuji. Ekonomika potřebuje podpořit a jinak to nejde, než tím, že budeme kupovat české výrobky. Zemědělci sice mají problém s tím, že prodávají mléko velmi levně, ale potom si dovolí na protest mléko vylít. S tím nesouhlasím. A ještě chtějí dotace. Ale zřejmě to záleží na jedincích, jak moc dotaci potřebují a podle toho, čím se zabývají.

(mpa)