Město je dlouhodobým partnerem svitavských basketbalistů. V prvním roce dostali od města půl milionu korun, letos sedm set padesát tisíc. Na červnovém zasedání zastupitelstva předložil předseda klubu Ivo Hejduk žádost o navýšení finanční podpory na sezonu 2012/2013 na dva miliony korun. „Náš projekt je postavený na hráčích, kteří jsou odchovanci Svitav. Hledáme stabilní součást financování činnosti," uvádí Ivo Hejduk  v žádosti. Basketbal nabízí místo jednatele i případnou majetkovou účast ve společnosti. Podle manažera klubu Pavla Špačka město tak získá možnost nahlížet do hospodaření a  tedy přehled o transparentnosti. Peníze potřebují týmy i v jiných městech, aby udržely svoji stabilitu.

Někteří zastupitelé souhlasili s tím, aby basketbalisté podporu dostali. „Reprezentují naše město dobře. Díky nim do Svitav jezdí spousta návštěvníků. Měli bychom je podpořit," řekl místostarosta Miloš Vízdal.  Podle zastupitelky Libuše Vévodové svitavský basketbal odchoval značné procento  basketbalistů, kteří hrají na vysoké  úrovni.

Počítání

Město však má řadu závazků. „Nejprve potřebujeme vědět, jestli na to máme nebo ne," podotkla zastupitelka Ludmila Kružíková. V současné době radní  ještě nejsou  schopní říci, zda v rezervách mají peníze, kterými by sportovce podpořili. „Budeme hledat nějaké možnosti. Nyní řešíme hospodaření města za předešlé období. Na konci srpna se sejdeme se zastupiteli a se zástupci týmu. Budeme chtít, aby nám představili rozpočet, aby zastupitelé věděli, o čem budou jednat," vysvětlil starosta  David Šimek.

Najdou se rezervy? To budou radní vědět na konci prázdnin. Konečné slovo dostanou zastupitelé. Příspěvek pro basketbalisty projednají na zářijovém  zasedání.