Připravují rovněž projekty, na které chtějí získat peníze z Evropské unie.

Dokončit rekonstrukci zámku a propojit ho s Křížovým vrchem si přejí radní Moravské Třebové. „Projekt kongresového centra nevyšel, takže „vytahujeme ze šuplíku“ plány, které již máme delší dobu připravené,“ uvedl místostarosta Václav Mačát. Projekt s pracovním názvem Od renesance až k baroku, na který chtějí Moravskotřebovští získat dvacet pět až třicet milionů korun, počítá s úpravami nádvoří zámku, opravou hradeb i prostorem mezi nimi. Tam by podle místostarosty mohla najít místo přírodní expozice sochařských děl, které by ozdobily zahrady. Ze Zámecké ulice by se v budoucnu mohli dostat chodci až ke Kalvárii. Zastupitelé jednají s majitelem mlýna, který stojí v místech, kudy cesta od zámku povede. Moravskotřebovští ale nesází jen na jednu kartu. Uvažují i o dvou technických muzeích. Kromě expozice textilní výroby plánují důlní muzeum na Hřebči. „Nachází se zde štola, která by se dala pro tento účel využít,“ sdělil Václav Mačát.

Miliony na Svojanov

V Poličce již mají plány rovněž připravené. Počítají v něm s rekonstrukcí hradu Svojanova. V posledních letech totiž investovali do rekonstrukce miliony korun. Na opravu hradního komplexu to ale nestačí. „ Uvědomujeme si, že není v silách města celý hrad opravit. Proto možnost získání peněz z Evropské unie je jedinečnou šancí, kterou nechceme promarnit,“ sdělil starosta Jaroslav Martinů. Projekt již mají zastupitelé přibližně rok zpracovaný. V současné době odborníci aktualizují rozpočet. Počítají, že oprava hradního paláce a domu zbrojnošů vyjde na dvacet pět milionů korun. V domě zbrojnošů by se tak mohla objevit dobová expozice. Zastupitelé si slibují, že po celkové rekonstrukci hrad přiláká více turistů a rovněž by sem ve větší míře mohli směřovat podnikatelé na školení či firemní setkání.

Své památky a turistické cíle chtějí lépe propagovat rovněž Svitavy. Využijí možností, které nabízí městské slavnosti v obcích zapojených do Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Do projektu se zapojila rovněž Litomyšl.