Aby na problémy upozornili, zvolili netradiční způsob „demonstrace“. Svá vozidla parkují přímo na podloubí. Ve středu ráno se tu objevilo první auto. Včera přibylo další. Záležitost řeší městská policie i radnice. Obchodníci se totiž dopustili přestupku.

Ve čtvrtek 7. ledna ráno zaparkoval Roman Drahoš, majitel obchodu se svítidly, svoji toyotu přímo na podloubí. Automobil zabíral celý průchod, lidé museli místo obcházet. Za sklem si lidé přečetli omluvu: „Vážení spoluobčané, omlouvám se za překážku. Zaparkoval jsem vozidlo na vlastním pozemku podle doporučení pana starosty.“ Jenže nemají pravdu. I když je pozemek u domu jejich, platí tu jasná pravidla. „Věc jsme projednali s odborníky na silniční právo. Podloubí je veřejnou účelovou komunikací, chodníkem, a to také z historického hlediska. Podle zákona je zakázáno vjíždění i parkování na chodníku tam, kde to nepovoluje příslušná dopravní značka,“ vysvětlil starosta Michal Kortyš. Podle Jany Bulvové z městské policie se tedy jedná o přestupek. Ten ohlásí odboru dopravy městského úřadu a zahájí správní řízení. Lidé se ptají, jestli auta z podloubí zmizí. „Nebudeme činit kroky k odtažení vozidel. Chceme nechat na občanech města, aby situaci sami posoudili a udělali si svůj názor na věc,“ dodal Michal Kortyš.

Obchodníci si ale stojí za svým. Tvrdí, že na problémy s parkováním vedení města upozornili již před více než rokem. Dokonce kvůli tomu založili i občanské sdružení Patriot. „Vedení města přislíbilo, že nás pozve k jednání o cenách parkování a permanentek. Na toto jednání nás nepozvali a zdražili. Ceny zvedli nejvíce podnikatelům. Bereme jejich rozhodnutí jako trest za to, že jsme se nebáli ozvat a kritizovat jejich špatná rozhodnutí. Tato akce není našeho sdružení, ale postup lidí chápu. Berte ho jako protest občanů proti praktikám jednání vedení města Litomyšle,“ řekl jeden z obchodníků Radek Pulkrábek. Podle ohlasů z města zřejmě přibudou na podloubích ještě další automobily.
Podnikatelům jde především o to, že letos musí za parkovací permanentku zaplatit dva tisíce korun. To je o čtyři stovky více než vloni. Částka se jim zdá vysoká. „Nemyslím si, že by parkování bylo tak drahé. Z různých stran jsme zaznamenali kritiku, že na každé místo v centru jsou prodány nebo vydány dvě permanentky. Rozhodli jsme o úpravě cen. Zdražila o čtyři sta korun. Permanentka za dva tisíce korun se začíná vyplácet již po dvaceti dnech celodenního stání. Její výše je srovnatelná s okolím,“ upřesnil starosta Michal Kortyš.

Vedení Litomyšle tvrdí, že vychází podnikatelům vstříc, ti si to ale nemyslí. Jde o spor, který trvá už rok. Členové sdružení Patriot se pravidelně účastní zasedání zastupitelů. Občas se scházejí s některými členy i mimo jednání. Jestli budou na podzim kandidovat v komunálních volbách, zatím neví.