Svůj názor na tuto problematiku vyjádřil v reakci na otevřený dopis, který mu napsali zástupci Moravskotřebovska. Ti se obávají, že nedostatek lékařů v záchranné službě by mohl v kritických případech ohrozit život pacientů. Problematická je podle nich 
i vzdálenost, která zpomalí příjezd sanitek z jiných stanovišť.

„Takto se z osádek bez lékařů stávají jen „rychlé taxíky" a zcela jistě budou nastávat situace, kdy dojde 
k ohrožení života a zdraví pacientů na místě zásahu," napsal ke vzniklé situaci hejtmanovi starosta Moravské Třebové Miloš Izák.

Hejtman Netolický na dopis odpověděl, že chápe obavy, ale nedostatek doktorů je celostátní problém, který v tomto případě neovlivní kvalitu péče pro pacienty.

„Lékař bude k výjezdům bezprostředně zajištěn dle potřeb a místa volání ze základen Svitavy, Litomyšl, Hlinsko a případně z Nového Města na Moravě," vysvětlil Martin Netolický. Podle něj podobné problémy mají i jinde. Systém RZP, tedy výjezdy bez lékaře, funguje například 
v Žamberku.

„Po dobu noční směny přes všední den nebude v posádce jezdit lékař ze základny v Poličce. Provoz v Moravské Třebové bude naopak zajišťován tak, že není lékařem obsazena část denních směn," dodal v odpovědi hejtman. Za tyto provozní změny může podle něj nedostatek personálu.

Obavy krotí i samotní záchranáři. „Posádka bez lékaře poskytne lidem odbornou 
a kvalitní první pomoc ve stanoveném čase. Následně můžou pacienta převézt do nemocnice a během cesty komunikovat s dispečinkem a lékařem, který jim například může říct, jaké léky mají pacientovi dát. Nebo k případu o několik minut později přijede doktor přímo k místu zásahu, uvedla Hana Škuligová, tisková mluvčí krajských záchranářů.

Starosta Izák hodlá situaci dál řešit. „Budeme tedy muset oslovovat lékaře sami," dodal 
k odpovědi hejtmana.