Česko-polský projekt Na hranici na hraně, se kterým radnice uspěla v žádosti o dotaci z evropských fondů, zahrnuje vybudování singletrackových a trailových tratí pro cyklisty. V sousedství volnočasového areálu na Knížecí louce vzniknou rovněž dva pumptrackové okruhy.

„Projekt navazuje na předchozí neúspěšné aktivity, které byly upraveny a doplněny o pumptracky. V současné době se dokončuje vypracování podkladů potřebných pro vydání rozhodnutí a podpis smlouvy,“ přiblížil tiskový mluvčí moravskotřebovské radnice Václav Dokoupil. V projektu je kromě Moravské Třebové zapojena Dolní Morava na Orlickoústecku a na polské straně Bystrzyca Klodska.

Celkové náklady jsou téměř 962 tisíc eur. Moravská Třebová získá z projektu bezmála 362 tisíc eur. Devadesát procent nákladů jde z evropských peněz, město se bude na realizaci podílet zhruba 900 tisíci korun. „Projekt by měl být realizován v průběhu příštího roku s dokončením v roce 2021, kdy proběhne vyúčtování dotace,“ upřesnil mluvčí Václav Dokoupil.

Moravskotřebovský bike areál zahrnuje necelých devět kilometrů nových singletracků střední a nižší obtížnosti a pět kilometrů stávajících lesních cest. Na místě bývalého hřiště vedle Knížecí louky, pod parkovištěm u zámku se mohou milovníci adrenalinové jízdy těšit na dva pumtrackové okruhy. Velký okruh, v délce 174 metrů asfaltového povrchu, nabídne devět zatáček a 27 přibližně půl metrových vln. Malý okruh, bude dlouhý 37 metrů, má mít dvě zatáčky a šest vln. Podle projektu jsou pumptracky využitelné nejen pro cyklisty každého věku, včetně malých dětí, ale také pro jízdu na skateboardu, longboardu, koloběžkách, nebo bruslích.

Získat evropské peníze na vybudování singletracků se moravskotřebovská radnice pokusila už před třemi lety. S projektem, do kterého byla zapojena rovněž města Česká Třebová, Ústí nad Orlicí nebo Choceň, však vinou polských partnerů neuspěla.

Ústí i Choceň další pokusy vzdaly. Česká Třebová nyní uspěla s projektem Singletrack Glacensis, který předpokládá vybudování terénních tratí pro horská kola ve skiareálu na Pekláku. Hotovo by mělo být už červnu příštího roku.