Letos přeje rok symbolickým datům. Mimo jiné připadá takový den na desátého října.

Letošní rok zatím matrikáři vidí spíše jako slabší oproti těm minulým. Vloni proběhlo ve Svitavách osmdesát osm sňatků. Letos jich je zamluvených zatím jen sedmnáct. Také v Poličce zájem není velký. „Počet obřadů rok od roku klesá. Předběžně počítáme s tím, že tento rok oddáme méně párů než vloni,“ uvedl Michal Zahradníček, matrikář z poličské radnice.

Ruší firmy

Nízký zájem o svatby už pocítily i svatební agentury. V menších městech krachují. Malá poptávka je zkrátka neuživí. „I když letos svatby teprve začínají a sezona se rozjíždí, už teď můžeme říct, že bude slabší než ty předešlé. Často se mi stává, že volají majitelé salonů a nabízejí mi na prodej své zboží,“ říká Božena Peňázová, majitelka svitavské svatební agentury.

Stará lidová pověra říká, že „svatba v máji, nevěsta na máry“. Znamená to, že květnový sňatek přináší smůlu a manželství se dříve či později rozpadne. Přesto nejsou májové svatby mezi snoubenci tabu. Na litomyšlské matrice evidují již několik desítek zájemců o sňatek. Někteří si řeknou své „ano“ i v máji. „Zatím požádalo o svatbu šedesát dva párů. Z toho jich je pět v květnu,“ sdělila Irena Štochlová, matrikářka z Litomyšle.

Tento rok je pro obřady zajímavý rovněž z hlediska čísel. Někteří snoubenci totiž vyhledávají termín tak, aby datum bylo symbolické. Takové datum letos připadá mimo jiné na desátého nebo dvacátého října. V Moravské Třebové má zatím jeden pár zamluvený obřad na desátého října. Většinou ale snoubenci volí datum sympatické pro ně, jako například den narozenin partnera nebo výročí seznámení. Magickou kombinaci čísel příliš neřeší.

Sourozenci

Někdy páry projeví zájem také o hromadný svatební obřad. Matrikářka z Moravské Třebové Anna Sopoušková vzpomíná, že v posledních letech proběhly pouze dvě takové svatby. Brali se současně sourozenci. V Litomyšli byla vloni pouze jedna společná svatba, a to dvou sester.

Matrikáři ve svitavském okrese se shodují na tom, že nejvíce svateb bývá v letních měsících. Nejsilnější je období od června od září. Nejméně jich je potom v době od listopadu do února.