Teploty jen těsně přesahují dvacítku a na povalování u vody to absolutně není. Kdo si naplánoval dovolenou v Čechách u vody, rychle mění program. Mnoho lidí také nakupuje last minute zájezdy k moři.

I Kristýna Tichá z Litomyšlska si naplánovala s přítelem dovolenou v tuzemsku. „Chtěli jsme jet na Máchovo jezero, kde se nám dovolená nevydařila už před třemi lety. Tentokrát to vypadá stejně, proto jsme se rozhodli, že si raději pojedeme užít sluníčka do Řecka. Sehnali jsme last minute za dobrou cenu a příští týden odlétáme,“ řekla Kristýna.

Na Lipně zima

A není rozhodně sama, kdo se takto na poslední chvíli rozhodl. Počasí se poručit prostě nedá. „Kdybych věděla, že tady bude takové počasí, asi bych volila jinou dovolenou,“ řekla Lucie ze Svitav. Ta byla s rodinou minulý týden v jižních Čechách. „Pronajali jsme si chalupu nedaleko Lipna, ale na koupání to moc nebylo. Naštěstí máme větší děti, tak jsme jezdili po výletech,“ dodala Lucie.

Ti, co se právě teď chystají na dovolenou a nebyli ještě rozmyšleni, kde ji prožijí, asi právě počasím mohou být ovlivněni. Raději si vyberou dovolenou na poslední chvíli někde v zahraničí. Jak nám potvrdila pracovnice jedné svitavské cestovní kanceláře, zvýšil se zájem klientů o pobyty v zahraničí, zejména v Chorvatsku a v Itálii. A počasí u nás je právě tím důvodem.

Hurá do Itálie

Obyvatelé regionu nejčastěji volí dovolenou v Chorvatsku, Itálii ale i v Řecku nebo v Turecku. „Řecko je pořád v kurzu, daleko menší zájem je o dovolenou v Egyptě“ uvedla majitelka cestovní kanceláře z Moravské Třebové Věra Malurová. Důvodem je pro nás velké horko, které v těchto měsících v Egyptě je a také politická situace.

A nebo k sousedům

Lidé míří také hodně k našim východním sousedům. „Naši klienti hodně jezdí do termálních lázní na Slovensko,“ sdělila Michala Burešová z jedné litomyšlské cestovní kanceláře. Zájem o termální lázně na Slovensku potvrdila také Věra Malurová. Její klienti míří hlavně do Podhajské. Na výběr dovolené ještě není pozdě.