Situace na všech koupalištích je stejná. Velmi nízká návštěvnost. „V jiných sezonách, když byl provoz od devátého května do pátého září, byla návštěvnost kolem sedmdesáti tisíc lidí. Letos přišlo zatím sedm tisíc návštěvníků,“ řekl vedoucí litomyšlského koupaliště Zdeněk Kocman. Přitom provoz koupaliště je stejný, když je hezky nebo prší. Zdeněk Kocman dodává, že příští rok by mělo být lépe. Bude souběžně otevřen totiž i krytý bazén. Ten je letos celé prázdniny uzavřený. Kromě odstranění nedostatků prochází také běžnou údržbou. Město instaluje rovněž rekuperační jednotku, která by měla snížit náklady na energii. Když bude ošklivě, lidé si zaplavou v krytém bazénu.

Lidé v tyto dny samozřejmě na koupaliště nemíří. „Kdyby bylo alespoň pár dní teplo a sluníčko, rádi bychom se šli vykoupat. Děti by moc chtěly. Raději ale vyrazíme někam na výlet, na zámek, do zoo nebo třeba na houby,“ přitakává Zuzana Kolářová ze Svitavska. Stejně tak smýšlí většina lidí. Svitavské koupaliště bylo přes léto otevřené jen několik dní. I tady je úbytek v návštěvnosti rapidní. Jak potvrdil vedoucí koupaliště Filip Tomanec, je přibližně o sedmdesát procent nižší návštěvnost oproti loňskému roku. „Otevíráme podle předpovědi počasí. Když je ošklivě a hlásí jen na druhý den hezky, neotevřeme. Lidé totiž nepřijdou,“ dodal Tomanec.

Špatné počasí a následně malou návštěvnost musí řešit i v Moravské Třebové. Jak sdělil starosta města Miloš Izák, v úvahu přicházejí dvě varianty. Buď aquapark úplně uzavřít, anebo nechat otevřeno, i když na provoz významně doplácejí. Jelikož do konce prázdnin zbývají dva týdny, aquapark ponechají otevřený.

Podle meteorologů byl letošní červenec teplotně podprůměrný. Průměrná teplota vzduchu v červenci byla šestnáct stupňů, to je o 0,9 stupně méně oproti dlouhodobému průměru.