Návštěvníci nově sestavené diashow Leoše Šimánka „Pobřeží Pacifiku" se mohou těšit na cestovatelský zážitek. Je doplněná zatím nezveřejněnými fotografiemi. Do svitavského okresu zavítá cestovatel hned dvakrát. Diashow mohou prožít lidé v Litomyšli 2. listopadu, ve Smetanově domě od 15 a od 19 hodin, a ve svitavské Fabrice 3. listopadu od 16 hodin.

Leoš Šimánek je známý tím, že společně s celou rodinou manželkou, synem a dcerou podniká náročné expedice a cesty do těch nejzazších koutů naší planety.

Nejzajímavější ze všech byla bez pochyby plavba na nafukovacích člunech podél pobřeží Aljašky v severním Pacifiku. Celé krátké severské léto mohli Šimánkovi obdivovat zcela jedinečnou panenskou přírodu. Byli nadšeni krásou ledovcových velehor, množstvím divokých zvířat a pohostinností místních obyvatel.

V šesti, doprovázeni dvěma přáteli, vypluli z přístavního městečka Haines, které leží na březích fjordu Lynn Canal. V národním parku Glacier Bay, největší ledovcové zátoce Aljašky, se setkali se stádem velryb keporkaků a pozorovali je při naprosto specifickém způsobu lovu ryb. Proplouvali kolem kolonie lvounů a viděli četné medvědy baribaly i grizzly. Na koncích fjordů se jim naskytla úžasná podívaná na lámající se ledovce.

LEOŠ ŠIMÁNEK bude na své diashow vyprávět zážitky z cest po panenské přírodě Aljašky.

Z Glacier Bay pokračovali členové expedice v plavbě kolem pacifického pobřeží dál do světoznámého zálivu Prince William Sound. Dominantnost tamních hor, mohutnost ledovcových splazů a nedotčená příroda konkurovala všemu předešlému.

Nechyběly i dramatické momenty. U jednoho z ledovců uvěznily expedici kry, kde k rozdrcení člunů scházelo velmi málo. Jinde jen o vlásek unikli napadení rozzuřeného grizzlyho. Tyto zcela nepředvídatelné situace však neznamenají, že by Šimánek riskoval. Plně si uvědomoval přítomnost ostatních a hlavně nejmladšího člena expedice šestileté dcery.

Zážitky z této plavby nyní prezentuje Leoš Šimánek ve své nově sestavené panoramatické live-diashow ALJAŠKA Pobřeží Pacifiku: Na člunech panenskou přírodou Severní Ameriky. Diashow doplňuje vydání fotografické knihy POBŘEŽÍ PACIFIKU, kterou vydal v nakladatelství ACTION-PRESS.

Více informací o autorovi, jeho diashow a knihách (včetně internetového knihkupectví) na webových stránkách: www.leossimanek.cz

Nejoblíbenější kniha Leoše Šimánka: „Pobřeží Pacifiku"

Pobřeží Pacifiku

Známý cestovatel Leoš Šimánek navazuje v této knize na bestseller ediční řady „Cesty za dobrodružstvím" KANADA-ALJAŠKA: Dobrodružství v divočině. Je pokračováním zatím nejneobvyklejší výpravy svého druhu v historii. Členům expedice se na nafukovacích člunech podařilo zvládnout pobřežní vody geograficky unikátní části severního Pacifiku.

Další dvě letní období byla zapotřebí na překonání této nepředstavitelně dlouhé trasy, podél Coast Mountains ledovcových velehor až ke Chugach Mountains, do nejkrásnějšího zálivu Aljašky Prince William Sound.

Leoš Šimánek vyrazil opět se svojí manželkou, synem a dcerou, doprovázen dvěma přáteli. Předtím, než nastartovali motory nafukovacích člunů, se rozhodli zdolat zatím neslezenou třiapůltisícovku Mount Queen Bess, která se jako královna tyčí nad celou řadou dalších horských velikánů.

Po zdařilém prvovýstupu vyrazili již všichni společně severozápadním směrem, kde projížděli panenskou přímořskou divočinou s její neobyčejnou faunou a flórou, která nemá obdoby nikde jinde na světě.

Kdo vyhrál?

Aljaška 

Otázka v soutěži pro čtenáře Svitavského deníku zněla:
Jak se jmenoval pes, který cestovatele doprovázel?
Správná odpověď je Dalton.
Ze správných odpovědí jsme vylosovali dva výherce:
Marie Jirečková z Janova se může těšit z knihy Pobřeží Pacifiku.
Adam Štrajt ze Svitav bude mít radost z nástěnného kalendáře na rok 2014 s tématem Aljašky.
Štastní výherci si své ceny mohou vyzvednout v redakci Svitavského deníku od pondělí do pátku vždy do 8 do 15 hodin.
Blahopřejeme!