„Zatím už nejsou volné vstupenky na Koncert na přání, na Smetanovu Mou vlast, ale ani na Mozartova Dona Giovanniho a Koncert plný překvapení," sdělil ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

Pokud si lidé nevyzvednou objednané vstupenky do pěti dnů, půjdou do volného prodeje. „Úderem dvacáté čtvrté hodiny z pondělí na úterý rezervace končí," upozorňuje ty milovníky vážné hudby, kteří si vstupenky na zmíněné pořady jen objednali přes internet, ředitel Pikna.

Několik stovek lidí ale nespoléhá na internet, raději si lístky koupí přímo v pokladně informačního centra na zámku. Řada z nich si přivstala, i když prodej začal až v deset dopoledne, přišli ve čtyři ráno. „Vstupenky prodáváme přes internet, na prodejních místech Ticketportal nebo v pokladně informačního centra," sdělil Martin Lokaj z Ticketportal.

Milovníci vážné hudby si mohli koupit nebo rezervovat lístky na všechny pořady a to nejen ty, které se odehrají v Litomyšli. „Prodáváme letos o něco méně lístků než v předcházejících letech, protože je také méně pořadů na druhém zámeckém nádvoří," řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Některé pořady, které se v minulosti dávaly dvakrát, budou letos jen jednou.

Přivstali si

Někteří milovníci vážné hudby nelenili a aby na svůj vybraný pořad vstupenky dostali, přišli raději do pokladny informačního centra na zámku brzy ráno. Byl mezi nimi Jaroslav Jiráček z Litomyšle. „Chodíme s manželkou a přáteli každoročně na víc představení. Letos se těším na Musicu Bohemicu," sdělil Jaroslav Jiráček . Sám má velký zážitek, kdy jako šestnáctiletý dokonce účinkoval v jednom z představení. Do jednoho z prvních ročníků byli vybráni chlapci z divadelního spolku Vostřebal z Benátek do komparsu. „Měli jsme za úkol hlídat kněžnu v Daliboru. Hrála ji Marie Podvalová. Bylo nás asi osm kluků z Benátek a Osíku, měli jsme halapartny," vzpomíná letitý pamětník festivalu Jiráček. Dobře udělal, že si přišel koupit vstupenky hned po ránu.

Vstupenky mizely

Už během dopoledne zmizely z pultu nebo byly rezervované lístky na operu Don Giovanni od Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert plný překvapení. Nejsou už volné vstupenky na Slavnostní zahajovací koncert, cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Šanci ale ti, co se na ně nedostalo právě na tyto pořady, mají. „Pokud si lidé přes internet objednané vstupenky do pěti dnů nevyzvednou, dáme je do volného prodeje," ujišťuje ředitel festivalu Jan Pikna. Zájem o jednotlivé pořady je velký a to i přesto, že vstupenky podražily. „My musíme více platit účinkujícím. Ti nejžádanější jsou velmi drazí a žádné slevy neposkytují," vysvětluje Jan Pikna. Vstupné zvýšili organizátoři především na nejatraktivnější pořady, které i přes vyšší cenu vstupného byly hned vyprodané. 

Anketa: Na jaké představení festivalu se těšíte?

Kolomý

Milan Kolomý
důchodce, Dol. Dobrouč
Chystám se na Spiritual Kvintet a pak na nějakou Verdiho operu. Chodím každoročně, poprvé jsem byl před šedesáti lety.

Ginzlová
Marie Ginzlová
důchod., Č. Třebová
Letos se těším na Jakobína, který byl vloni přerušený. Chodím každoročně, od roku 1965 jsme nebyli jen asi dvakrát.

Dostál
Ivan Dostál
důchodce, Jarošov
Půjdu na Spiritual Kvintet. Navštěvujeme Smetanovu Litomyšl každoročně. Většinou jedno nebo dvě představení.

Soukupová
Marie Soukupová
důchod., Nová Sídla
Dostala jsem lístky na vše, co jsem chtěla. Čekala jsem tady od za pět minut čtyři. Těším se na všechno, vloni jsem byla jedenáctkrát.

Slámová
Jiřina Slámová
důchodkyně, Luže
Těšíme se na Mou vlast a na závěrečný koncert. Chodíme s manželem a synem každoročně.
Ptala se: Tereza Dolinová