Vše souvisí se vším a ve Svitavách se to potvrdilo. Řidiči dostali obchvat, záchranáři a hasiči získají nové stanoviště a vedení nemocnice bude moci rozjet přestavbu. Otevření obchvatu Svitav totiž otevřelo dveře dalším plánům v krajském zdravotnictví.

„Po dohodě s městem na obchvatu vybudujeme stanici záchranné služby, už je to vysoutěžené a stavba začne velmi brzy. Jedná se de facto o nultou etapu přípravy výstavby nového pavilonu Svitavské nemocnice v místech, kde se teď nachází záchranná služba. Otevření obchvatu nám umožní zahájit další rozvoj nemocnice a zlepšení podmínek pro záchranáře i občany,“ přiblížil plány hejtman Martin Netolický. Nové základny záchranářů vzniknou nejen ve Svitavách, ale také v Litomyšli, České Třebové a s přístavbou kraj počítá v Hlinsku.

Nejdál je kraj s přípravou stavby ve Svitavách a Litomyšli. Ve Svitavách vznikne výjezdová základna na nově otevřeném obchvatu města a její vybudování je nezbytným předpokladem pro další rozvoj Svitavské nemocnice.

Obchvat Svitav je hotový a od 19. prosince otevřený.
VIDEO: Lidé v Lánech a Lačnově se konečně vyspí. Obchvat Svitav je otevřený

„Předpokládaná hodnota stavby je podle projektu 88 milionů korun. Předpokládáme, že na druhé únorové jednání krajské rady předložíme výsledek výběrového řízení na dodavatele stavby. Zahájení realizace předpokládáme v květnu a čekáme na rozhodnutí o přiznání dotace,“ doplnil hejtman. V Litomyšli zmizí záchranná služba ze společné stanice s profesionálními hasiči. Jde totiž o stanici, kde je složitý výjezd na silnici I/35 přes světelnou křižovatku.

„V Litomyšli se pohybujeme na částce okolo 42 milionů korun. Samotné zahájení stavby by mohlo být v případě přiznání evropské dotace během března letošního roku,“ uvedl Netolický.

Ilustrační foto.
Konec motání v centru. Záchranáři ve Svitavách a Litomyšli dostanou nové stanice

Ve Svitavách plánují nejen stavbu nové záchranné služby, ale současně i stanice profesionálních hasičů. Jejich výjezd z centra města bývá komplikovaný. Po přestěhování k obchvatu Svitav tyto problémy odpadnou. Hasičská stanice vznikne blízko obchvatu a zároveň umožní bezpečný dojezd na budoucí část dálnice D35 mezi Opatovcem a Starým Městem, kde vyroste nejdelší dálniční tunel v České republice.

„Dětřichovský tunel potřebuje obsluhu hasičů a tady se nám podařilo najít rozumný kompromis, jedno místo, kde zajistíme obsluhu dálnice a celého Svitavska. Spojí se peníze Ředitelství silnic a dálnic, Ministerstva vnitra a Pardubického kraje, který investuje do stanoviště záchranné služby. To je ukázka, kde se podařilo spojit síly pro efektivní a ekonomicky výhodné řešení,“ pochvaloval si výhodné řešení ministr dopravy Martin Kupka při otevření obchvatu Svitav.

Ilustrační foto
Svitavy a Litomyšl budou mít nové záchranky, peníze půjdou z evropských dotací

Za necelých 10 milionů korun navíc kraj připravil přístavbu nové garáže pro sanitní vozidla v Hlinsku. Zdejší základna prošla úpravou v roce 2015 a nyní ji čeká přístavba. „Přístavba poslouží pro výjezd sanitních vozidel dvou posádek v 24 hodinovém provozu,“ sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar. Přístavba má být hotová letos v říjnu.

Úplně nová základna záchranky vznikne v České Třebové na silnici I/14 směrem na Svitavy a Lanškroun. „Máme připravenou studii na nový objekt se dvěma garážovými místy pro sanitní vozidla a jedním garážovým stáním pro speciální vozidlo určené k nasazení při vzniku mimořádných událostí s hromadným postižením osob. Zároveň by zde měl být umístěn regionální strategický sklad zdravotnického materiálu a sklad pneumatik pro zásahová vozidla,“ řekl Netolický. Kraj počítá se zahájením stavby v roce 2025.

Zdroj: Martin Netolický