Kolik regionů se může pochlubit bohatým literárním místopisem jako Svitavsko? Působila tady celá řada spisovatelů, nacházeli tady své hrdiny, své příběhy. Všechny teď vyjdou v knize.

Knihu nazvanou symbolicky Literární toulky po Svitavsku napsal ředitel svitavského gymnázia Milan Báča. Takové dílo dá spoustu práce a měsíc na to rozhodně nestačí. „Knihu jsem dával dohromady více než dvacet let. Začalo to prozaicky – v roce 1990 na bramborové brigádě v Nedvězí," vzpomínal Milan Báča. Tehdy ještě s žáky učiliště vypomáhali zemědělcům se sklizní brambor. „O přestávce jsem se vypravil po vesnici a objevil dům s nápisem Na Librově gruntě," popisoval Milan Báča. Začal se vracet do jednotlivých koutů regionu, fotil a hledal souvislosti a podrobnosti.

Internet a noviny

První toulky měly internetovou podobu. Později zhruba dva roky vycházely jednotlivé díly ve Svitavském deníku. Dnes je konečně na světě i knížka. „Shromáždil jsem přes tři sta autorů, kteří mají vztah ke Svitavsku, od Boženy Němcové přes Aloise Jiráska, Petra Jilemnického, Jaroslava Vrchlického po mnohé další," nastínil autor nové knihy.

Při svém putování po Svitavsku ho zajímala rodiště literátů, jejich studia na zdejších školách, pobyty, návštěvy, ale samozřejmě taky jejich tvorba spjatá se Svitavskem, místa a osoby regionu zobrazené v dílech literátů, ale i pomníky či sochy, pověsti. Kniha je doplněná fotografiemi a mapami, takže je to takový literární průvodce. „Mnohé věci najdou i školáci v čítankách a knihách. Zajímavosti možná čtenáře překvapí," upozornil Milan Báča.

Pro čtenáře

Kniha už brzy opustí tiskárnu. Lidé se na ni těší. „Četl jsem Literární toulky, když vycházely ve Svitavském deníku. Už jsem se po nich ptal v knihovně, ale marně. Jsem rád, že si je konečně budu moci půjčit nebo pořídit," řekl Pavel Komárek.

Svitavští knihovníci připravili pro novinku veřejný křest. Uskuteční se ve čtvrtek 4. září v sedmnáct hodin v městském muzeu. Knihu pokřtí historik města Radoslav Fikejz.