Ukázky ze života drobné šlechty za první republiky, expozice věnovaná zaniklým a nepřístupným objektům na Kadaňsku, ale také kavárna a otevřený anglický park nebo francouzská zahrada. Nový majitel zámku Poláky Miloš Dempír chce zchátralou památku na severu Čech zachránit. „Celý život se zabývám památkovou péčí – hrady a zámky. Mým životním snem bylo zachránit jedenz takových objektů a shodou okolností se jím stal zámek Poláky. V podstatě si našel on mě,“ říká Miloš Dempír.

Hledal vhodný objekt zhruba dva roky a měl toho rozjednáno víc. Nikdy to ale nedopadlo.

Přestože byl zámek Poláky posledních třicet let nechaný ladem, dochovala se v něm řada detailů původní výzdoby. „Dodnes se z velké části zachovaly zdobné venkovní novobarokní fasády, v převážné míře původní oknai s kováním, dveře, parketové podlahy i mimořádně působivá štuková výzdoba interiérů,“ přibližuje Dempír.

Záchranné práce zahájil prakticky hned po koupi. Kde chyběla střešní krytina, tam ji nechal doplnit. „Zámek se doslova vyloupnul ze sevření přebujelé letité zeleně,“ vysvětluje Dempír. S pracemi na zámku mu pomáhají dobrovolníci a brigádníci.

V září byla zahájena také celková rekonstrukce bývalého obydlí správce velkostatku, ve kterém v budoucnosti vznikne zázemí pro majitele, brigádníky a také pracovníky stavebníchfirem.

Tato akce probíhá také za přispění Ministerstva kultury České republiky, které ji podpořilo částkou sto tisíc korun.

Miloš Dempír ze Svojanova zchátralou památku odkoupil od předešlého majitele za zhruba čtyři miliony korun. Dalších jeden a půl milionu korun letos už vložil do oprav a úprav. Na kompletní rekonstrukci zámku bude ale potřebovat zhruba třicet milionů korun.

(ik, mš)