Léčebna dlouhodobě nemocných ve vile potřebuje zásadní opravu. Peníze však nezbyly zřejmě ani letos. „Počítali jsme s deseti miliony korun na projekt a opravu léčebny. Kraj nám ale nechal jen jeden milion korun. Zbytek využije na poplatky. Čekáme, jestli dopadnou dotace od státu. Všechno se zatím pohybuje jen v intencích slibů. Na léčebnu se tak dostaneme asi příští rok,“ uvedl Libor Vylíčil, ředitel nemocnice v Litomyšli. Léčebnu chtějí přemístit do objektu bývalého kožního oddělení.

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek odmítá tvrzení, že omezují investice kvůli poplatkům. „Neodložíme rekonstrukci bývalého kožního oddělení litomyšlské nemocnice. Mohu říci, že vyjádření poslance Pavla Severy, který vystoupil na schůzi ve sněmovně s kritikou, že vytváříme úspory na úkor některých investičních akcí, není pravdivé,“ vysvětlil Radko Martínek. V rozpočtu na letošní rok podle jeho slov vyčlenili peníze na studii centra pro pacienty s Alzhemeirovou chorobou i pro dlouhodobě nemocné. „Ministerstvo zdravotnictví ani práce nezařadilo přestavbu do plánu na letošní rok,“ dodává hejtman.

Léčebna dlouhodobě nemoných zůstává ve vile Klára. Letos vedení nemocnice vyřeší havarijní stav oken a střechy. Až opraví bývalé kožní oddělení a léčebna se přestěhuje, není jasné, co se stane s vilou. Fakulta restaurování o ni v současné době už nejeví zájem.