Ještě v letošním roce tento nedostatek město odstraní razantním zásahem, k tomu se postará také o zvelebení a modernizaci dětského hřiště. Na místě tak bude k dispozici takzvané „pítko" pro občerstvení a menší hygienu.

„Předpokládám, že rodiče to uvítají, protože jsem s řadou z nich mluvil už v minulých letech a sám jsem s mými dětmi do parku chodil," uvedl radní Jan Matouš ze sdružení Pro Poličku, jenž tento nápad zkoušel prosadit v posledních letech, ale uspěl s ním až nyní.

Jeho vznik už v letošním roce je jistým bodem v plánu výstavby. „Nejenže bude zrekonstruované hřiště, ale opravdu vznikne konečně i pítko. Je to určitý pokrok. Po tolika letech slibů to konečně uděláme," uvedl starosta Poličky Jaroslav Martinů. Vznik podobného zařízení tak doplní dnes již běžný standard v dalších městech. „Mohlo by to být standardem, ale rozhodně bych to nikomu nenařizoval," uvedl Jan Matouš. V Litomyšli funguje nedaleko centra a pro potřeby kolemjdoucí našlo své využití. Pítko nechali v minulosti vybudovat také Svitavy na náměstí před pekárnou a během letních veder bývá vítaným zpestřením a osvěžením jak pro místní, tak také pro turisty.

Vedení poličské radnice však dlouho váhalo, zda se vůbec vyplatí pítko budovat. „Vyjde to na sto až dvě stě tisíc. Tuto myšlenku podporuji od začátku, ale prostě jsme do toho nechtěli jít sami. Pokud bychom do toho měli jít sami, takovou akci bychom hodně pečlivě posuzovali," míní starosta Martinů. Jenže městu se podařilo získat polovinu peněz jako dotaci od Sdružení vodovodů. Proto se nakonec také rozhodlo přihodit k renovaci stávajícího hřiště i pítko. „Jsem přesvědčený, že jedno pítko v této lokalitě zatím bohatě stačí," připomněl Jan Matouš. Na to se však jinýma očima dívá starosta Poličky. Podle něj by do budoucna měla vzniknout zařízení stejného typu na dalších frekventovaných místech.

„Moje představa je taková, ž by se hodila ještě na dalších dvou až třech místech. Určitě by si to zasloužila Hegerova ulice a také lokalita na druhé straně města v sídlišti na „Berlíně"," nechal se slyšet šéf poličské radnice.

Radní Matouš je zase přesvědčený, že město by tím patrně mrhalo penězi. „Je to na důkladné zvážení a diskusi, kde by měla pítka být. Proč je dělat v lokalitách, kde si lidé mohou pohodlně odskočitdomů umýt ruce, či občerstvit se," uzavírá debatu na toto téma.

Starosta však kontruje, že náklady budou minimální, podobně jako je tomu v případě vzniklé fontány u posezení na náměstí. Město dokonce tehdy čelilo kritice za plýtvání vodou. Důkladná analýza však prokázala opak.