Ať už při zdlouhavých hodinách fyziky nebo třeba doma s rodiči či sourozenci. Avšak dá se strategie této hry vybrousit natolik, že se v ní stanete opravdovými mistry? Mnoho lidí si myslí, že vyhrát v piškvorkách je otázka štěstěny. Já však razantně nesouhlasím. Přirovnal bych piškvorky svou povahou spíše k šachům. Stejně jako při královské hře, i při hře s křížky a kolečky existuje nesčetně možných kombinací, útoků i zahájení. O zjevné možnosti ovlivnit vítězství se na vlastní kůži přesvědčila zhruba tisícovka středoškoláků z Pardubického kraje, kteří podlehli týmu z poličského gymnázia.

Pravidla

Druhý ročník středoškolského projektu s názvem „pIšQworky“ pořádaný občanským sdružením Student Cyber Games odstartoval letos koncem září. Celý turnaj začal školními koly, pokračoval oblastními, krajskými a nakonec vyvrcholil velkým republikovým finále. Oproti klasickým piškvorkům, které se hrají ve školních lavicích už pár let, mají pIšQworky drobné úpravy v pravidlech. Herní pole je omezeno na 15x15 čtverečků a limit na zápas je 20 minut. Jelikož bylo jedním nizozemským vědcem zjištěno, že ten, kdo začíná, má jistotu výhry (při určité kombinaci tahů), bylo upraveno zahájení tak, aby ani jeden ze soupeřů neměl tuto výhodu. Začínající hráč tedy nakreslí místo jednoho znaku hned tři – dvě kolečka a jeden křížek nebo naopak a to kamkoli na hrací plochu. Soupeř si poté vybírá, za které symboly chce hrát.
Pětičlenný tým Gymnázia Polička ve složení David Janoušek, Jakub Stodola, Marek Stodola, Michal Kysilko a Ondřej Bukáček se dvěma náhradníky Františkem Košňarem a Lukášem Vackem, se s přehledem probojoval přes oblastní kolo do krajského. V městě perníků Poličáci srdnatě bojovali a po litém boji udolali i zde všechny své soupeře. Odměnou jim byl postup do celorepublikového finále a čest zastupovat jako jediné družstvo Pardubický kraj.

Republikové finále

O titul mistra České republiky ve středoškolských pIšQworkách se bojovalo 11. prosince v Brně za účasti 24 nejlepších týmů z celé republiky. O tom, že se nejedná jen o nějaký podřadný turnaj, svědčila až překvapující pozornost médií. Živé vstupy se vysílaly v rádiu, reportáž ze zápolení si zabrala své místo i v televizních zprávách. Vybrané zápasy byly komentovány našimi nejlepšími piškvorkáři - profíky z České federace piškvorek a renju, včetně třetího z mistrovství světa. O „zklidnění“ napínavé atmosféry se starala rocková kapela a předávání cen se zhostila 1. vicemiss Academia ČR. Pro diváky a fanoušky byl připraven doprovodný program v podobě různých mini soutěží.

Do hlavní části turnaje nastoupilo družstvo z Poličky bez dvou stabilních členů své sestavy. Náhradníci ovšem zaskočili více než na výbornou. Po velmi vyrovnaných zápasech ve skupině, například i s loňskými úspěšnými účastníky, nakonec tým přezdívaný GyPo vypadl, do dalšího zápolení se neprobojoval a obsadil konečné 17. místo. Zapojení osmnácti tisíců hráčů povýšilo tento turnaj na největší u nás. Už jen účast mezi 120 nejlepšími piškvorkáři z celé republiky je velkým úspěchem.

Ondřej Bukáček,Gymnázium Polička