Tématem osmého ročníku jsou interaktivní, hravé lavičky, na kterých si mohou zájemci samozřejmě odpočinout, ale i pobavit se jednoduchou hrou. 

Fantazii se meze nekladou a řezbáři realizovali opravdu zajímavé nápady. „Na jedné z laviček je hra Člověče, nezlob se!, na další se dá hrát jako na harfu, a je tu i vyřezávaný starodávný automobil,“ zmínila některá díla ředitelka místního muzea Blanka Čuhelová. Už popáté je akce s mezinárodní účastí, letos na betonový plácek vedle tenisových kurtů zamířili i dva slovenští a jeden polský řezbář.

KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ
Lavičky povětšinou vyplní prostor od svitavského parku Patriotů k Vendolí. ,,Jedna socha zamíří nedaleko rybníku Rosnička a protože by figurky v parku Patriotů nejspíš dlouho nevydržely, Člověče, nezlob se! najde místo v některé z restaurací, kde mají dětské hřiště,“ dodala ředitelka muzea.

Právě figurky u oblíbené hry pro děti i dospělé budou unikátní a stejně jako kostka vyřezané ze dřeva. „Hravá lavička se bude jmenovat Člověci, nezlobte!, aby byl název trochu aktuální pro dnešní dobu. Navíc se mi nelíbily plastové figurky, se kterými si hraje vnučka, a tak jsem chtěla mít každou jedinečnou a ze dřeva,“ vysvětlila autorka sochy Vítězslava Morávková z Němčic, která zatím nevynechala jediný ročník.

Ve Svitavách je pro dřevěné výtvory stále dost místa. Zájem o netradiční lavičky mají například v mateřských školách. (rak,pš)