„Účastníci pietního průvodu zahájí svoji trasu na vlakovém nádraží ve 14 hodin, odkud budou pokračovat na ulici 5. května, projdou ulicí Nádražní až na hřbitov do urnového háje,“ uvedl svitavský zástupce policejního ředitele Jaroslav Krul. Zde občané položí věnce na hrob Oty Absolona. Dále bude pochod směřovat do ulice Hřbitovní, 5. května a Školní na náměstí Míru, kde bude shromáždění ukončeno u Morového sloupu.

K vraždě Oty Absolona došlo v červnu 2001. Na základě pravomocného rozsudku Vlastimil Pechanec Absolona dvakrát bodl nožem do břicha na svitavské diskotéce. Třicetiletý Rom po převozu do nemocnice zemřel. Pachatel byl odsouzen v roce 2003 na sedmnáct let do vězení. Znalci byl označen za těžko převychovatelného. Pechanec však celý případ označoval za vykonstruovaný a poukazoval na nespravedlivost procesu. „Jestli byl ten soud objektivní, nevím, ale Romům moc nevěřím,“ říká Marie Zelená ze Svitav.

Lidé, kteří nesouhlasí s odsouzením Pechance, budou veřejně protestovat 21. července. Sejdou se ve dvě hodiny po poledni na vlakovém nádraží. „Projdou ulicemi Nádražní a Školní na náměstí Míru, kde bude pronesen projev,“ uvádí Jaroslav Krul. Pochod bude dále pokračovat ulicemi Nerudova, Dimitrovova, Richarda Kloudy a T. G. Masaryka.

U Národního domu přednesou zastánci Pechance další projev a demonstranti se vydají zpět na vlakové nádraží. „Ať si protestují, ale proč ten projev před Národním domem?“ říká rozzlobeně Václav Kotlár, organizátor pietního průvodu. „Podle mého názoru je město podporuje. Určitě by se našly zákonné důvody, jak tuto demonstraci nepovolit,“ dodává Kotlár.

Loni se protestu zúčastnilo přibližně devadesát přívrženců hnutí skinhead a dalších občanů. Policie žádné porušení zákona nezaznamenala. „Komplikace letos nepředpokládáme, ale opatření rozhodně nepodceňujeme,“ dodává Jaroslav Krul k pohotovosti policie.