V rámci projektu čeká rekonstrukce i piaristický kostel, který je v dezolátním stavu. Než ho převezme stavební firma, musí být kostel z první poloviny 18. století vyklizený.

V červenci vypukne revitalizace zámeckého návrší. Piaristický kostel se po rekonstrukci stane novou dominantou návrší. V současné době je však plný harampádí. „Pustili jsme se do velkého stěhování. Za ty roky, co nebyl kostel využívaný, sloužil jako skladiště. Co se nikam nevešlo, skončilo v kostele. Teď vyvážíme a vyvážíme. Stěhujeme i historické prvky do depozitu na zámek. Jedná se také o věci, které nebudou restaurovány. Připravujeme kostel na předání stavební firmě,“ sdělila kastelánka zámku Jana Sehnalová. Některé kusy z kostela lidé uvidí na zámku. Například v pokladně stojí dvě nádherné barokní zpovědnice. Ostatní věci však pracovníci Národního památkového ústavu uložili do depozitářů. „Nemáme prostory na to, abychom vyklizené předměty někde vystavili. Ale člověk nikdy neví. Třeba najdeme místo pro vyřezané světce z kostela. To není vyloučené,“ uvedla Jana Sehnalová.

Náročná oprava čeká mimo jiné varhany z kostela, které bývaly nejlepší ve východních Čechách. Stavební firma opraví střechu a plášť kostela, restaurátoři si vezmou do parády historické prvky z interiéru, malby, řezby a další kusy. „Tolik peněz na opravu kostela ještě nikdy nebylo,“ podotkla kastelánka.

Piaristický kostel byl postaven v první polovině 18. století. V roce 1948 ho piaristé opustili a na začátku osmdesátých let minulého století připadl kostel státu.

(ik, ap)