Už brzy by měl jeho interiér získat finální podobu. Kdy se ale poprvé skutečně otevře veřejnosti, ještě není přesně známé. V minulých dnech se na své místo postupně vrátily barokní sochy světců z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

„Je to tak. Jsou to čtyři sochy v nadživotní velikosti. Ty už jsou nainstalované zpět na místě," potvrdil starosta Litomyšle Michal Kortyš.
Na původním místě

Sochy jsou nyní umístěné na svém původním místě v křížení chrámu. „Ale ještě jsou zakryté, protože se kolem nich stále dodělávají dlaždice. Na některých dlaždicích budou nápisy a letopočty, tak se tam bude trochu prášit, proto jsou sochy schované pod plachtami. Doufám, že během deseti až patnácti dnů bychom je mohli odkrýt a kostel začneme definitivně čistit," doplnil Michal Kortyš.

Interiér chrámu v minulosti poničilo několik požárů, veškeré vybavení bylo doslova v havarijním stavu. Teď už jsou zrestaurované sochy i nábytek na svém místě.

„Jediné, co nám tam ještě chybí, jsou varhany. Navážejí se tam skříně. A varhany se budou ladit až na jaře. Chtěli jsme vše stihnout do konce letošního roku, ale organolog, který přijede příští týden, a ladič říkají, že na naladění potřebují tři měsíce," upřesnil starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Složitý proces

Varhany v piaristickém chrámu je nutné ladit starou technikou, která je mimo jiné velmi náročná na čas. „Dlouho jsem se s místostarostou Stříteským, který má varhany na starost, dohadoval, aby byly dokončené ještě letos. Nakonec, když jsem pochopil, jak se ladí varhany, musel jsem ustoupit," uznal starosta.

Píšťaly varhan se musí postupně citlivě uřezávat, pokud se uříznou přespříliš, je nutné část odstraněného materiálu naletovat zpět.

Navíc kostel musí být kompletně vybavený. „Potřebujeme mít v kostele úplně každou jednu sošku, lavici, oltářík na svém místě, protože to vše při ladění varhan hraje svou důležitou roli. A píšťal je navíc na varhanách velké množství," upozornil místostarosta Vojtěch Stříteský. Zároveň je nutnou podmínkou stálé počasí. „Z těchto důvodu budeme kompletně vše dokončovat přibližně až v sedmém měsíci příštího roku. Ale stavbu by nám měli předat do konce letošního roku, ovšem může se stát cokoliv. Přáli bychom si, abychom vyčištěnou stavbu s nainstalovaným mobiliářem skutečně mohli převzít do konce letošního roku," prozradil starosta.