Záštita starostů

Oba moderátoři Radek Šilhan z TV Prima a Eva Aichmajerová se svého úkolu zhostili na výbornou a celým programem provedli s bravurou, velice vkusně a vtipně. Rolí předávajících se zhostili zástupci sponzorů, jež přispěli k uspořádání ankety, a představitelé sedmi měst Svitavska. O prestiži, jakou si tato zbrusu nová anketa rychle získala, svědčí i to, že do Poličky zavítala generalita všech měst, tedy jejich starostové a místostarostové (s výjimkou Svitav).

O kulturní vystoupení se postaraly zpěvačky Marcela Holanová a Ilona Csáková, poličská hvězda sportovního aerobiku Vendula Scheibová, v pořadu se představili i tanečníci. Největší ohlas v publiku určitě sklidil Tomáš Zedek a jeho biketrialová show.

Hlavní slovo však pochopitelně měli sportovci a sportovkyně, kteří v roce 2008 šířili slávu svoji, svých oddílů a klubů i celého regionu na stadionech, tratích a kolbištích doma i v cizině. Přes doslova kalamitní stav na silnicích směrem do Poličky se do Tylova domu „probili“ všichni pozvaní s výjimkou těch dopředu omluvených – právě nyní v zahraničí pobývajících Lepolda Königa, Daniela Mačáta a také Zuzany Vlčkové, jež v těchto dnech podstupuje předsezonní soustředění.

Atleti dominovali

Na jevišti postupně defilovali nejlepší sportovní jednotlivci a kolektivy roku 2008. Celkem zde byli vyhodnoceni zástupci osmnácti odvětví, nejvíce bylo atletů, už proto, že konkurence v královně sportů nesnese srovnání. Po bok se jim postavili muži a ženy věnující se sportům nevyhřívajícím se zrovna na výsluní mediálního nebo fanouškovského zájmu. I oni však musejí podstupovat stejný tréninkový dril, jestliže chtějí dosáhnout na úspěchy, za které byly v Poličce oceněni. Ať jde o bezmotorové létání, motokáry, naturální kulturistiku, karate nebo jeho moderní sportovní verzi.

První ročník ankety o nejúspěšnější sportovce Svitavska splnil v každém případě očekávání a měl by se stát základním stavebním kamenem pravidelné a oblíbené tradice. Lidé z našeho okresu, který je z řady důvodů do značné míry nesourodý, nemají moc příležitostí ke společnému setkání a sport je jedním z jeho důležitých pojítek. Středa ukázala, že se tak nemusí dít jen na sportovištích, ale také na vysoké společenské úrovni. Přejme si, aby tomu tak bylo i napříště.

Výsledky ankety určila komise složená z odborníků na sportovní problematiku z celého regionu. Zejména u mládeže byla konkurence velice silná a rozhodování těžké, ale každý z těch, kdo si na pódium přišel pro ocenění, si ho zasloužil. Kromě jednotlivců se ostatní kategorie vyhlašovaly bez určení pořadí.

Kompletní výsledky ankety, fotografie a videa najdete zde.