Je mu teprve pět let, ale už  končí střední školu. Jakub Kmošek  ze Sebranic patří mezi ty, kteří   přišli na svět ve výjimečné datum.  Ty opravdové narozeniny slaví jednou za čtyři roky. Jeho maminka Lenka Kmošková chtěla přitom  už    v porodnici, aby mu datum narození posunuli na prvního března. To ale neprošlo.

Kdy jste si uvědomila, že den, kdy bude váš syn slavit narozeniny, bude jen  jednou za čtyři roky?  A co vás přitom napadlo jako první?
Jakub  se narodil ve čtyři hodiny  odpoledne a první  bylo, že jsem přemlouvala  paní doktorku v porodnici, zda by nemohla datum narození napsat na 1. března. Chtěla jsem mít totiž pro syna normální datum narození.

Narodil se Jakub v termínu, takže jste s možností výjimečného data  počítali?
Jakub se měl narodit koncem února, to jsme věděli.  A protože jsem měla doma další dva malé syny a  s nimi spoustu práce, nějak jsme  přicházející  výjimečné datum ani  neřešili.

Je to pro vás skutečně výjimečné datum? Odráží se třeba na povaze syna?
Datum se pro naši rodinu  stalo výjimečným. Lépe se v paměti  hledá, kdy bude  přestupný rok. Nevím,  zda to souvisí s jeho datem narození, Jakub byl a je hodně citlivý a uzavřený,  je výtvarně nadaný. Letošní rok slaví krásných dvacet  let (nebo pět?). Ukončuje střední školu a otvírá se předním jeho dospělý život, proto je pro  něho letošní rok hodně výjimečný.

Kdy jeho narozeniny slavíte?
Slavíme vždy den dopředu. Letos měl na dortu pět  svíček.

Co na výjimečné přestupné datum říká syn?
Když byl malý, bylo mu to jedno. Teď  s přibývajícími  roky se setkává  s kladnými ohlasy na svoje narozeniny. Když někdo zjistí , kdy se narodil, dává se  s ním do řeči  a připadá jim to zvláštní, výjimečné. Každý se ptá, kolik mu  vlastně je let. Dělají si legraci, že je tak mladý. 

Po čtyřech letech slaví pravé narozeniny a Horymír svátek

Moc jich není, ale jsou…  Lidí, kteří dnes slaví svoje narozeniny, ve svitavském okrese mnoho nežije. V redakci víme  o třinácti  oslavencích. A navíc dnes má svůj svátek Horymír. Toho jsme našli pouze jednoho, a sice v Jevíčku.

Ozvali se nám lidé z různých obcí svitavského okresu. Narozeniny dnes slaví mimo jiné:  Kateřina Češková z Moravské Třebové, Milena Mráčková z Litomyšle, Jindřiška Jůnová z Vítějevsi, Milan Čenec z Poličky,  Pavel Veverka z Jevíčka,  Michal Štefl z Litomyšle, Vendula Chmelová z Poličky nebo také Vladimír Klíč z Poličky.   

Kdo se narodí v nemocnici v Litomyšli a ve Svitavách letos 29. února, to přineseme ve čtvrtečním Svitavském deníku.

ZEPTALI JSME SE: Je pro vás 29. únor výjimečný?


Miloš Dempír,
kastelán hradu Svojanov
V datu 29. únor nevidím žádnou magičnost.  Výjimečnost  dne je spíše v tom, že je jen jednou za čtyři roky. Jinak je to ale pro mne naprosto běžný den. Ani neznám nikoho, kdo by se v tento den narodil.

Viera  Pavlasová,
reportérka, Moravská Třebová
Pro mne ani moc ne. Jedině v tom, že únor má letos o jeden den navíc a jaro tak přijde o jeden den později.  Snad jen, že děti by nemusely být nadšené, že mají o jeden den delší školní rok.