Členové odborů proti tomuto kroku sepsali petici . Obávají se především, aby zdravotnické služby nebyly poskytovány za účelem zisku. Proti tomu se však ohrazuje Josef Janeček, náměstek hejtmana Pardubického kraje, zodpovědný za zdravotnictví. „Na pacientech rozhodně nechceme vydělávat. Pokud zisk přesto vznikne, budeme jej opět investovat zpět do nemocnice,“ vyvrací obavy odborářů Janeček. Ředitel svitavské nemocnice Pavel Havíř se celé věci staví kladně. „Osobně se domnívám, že se tento krok našich pacientů nedotkne. V sousedních krajích nemocnice coby akciové společnosti již jsou a žádné problémy se tam nevyskytly. Vedení ústavu bude o petici diskutovat jak se zaměstnanci, tak se veřejností.

Oprávněné obavy

„Pokud by změna způsobila zvýšení cen za různé zákroky, nevadí mi to. Ale bojím se, že akciová společnost není řešením,“ říká pacientka porodnického oddělení Blanka Chaloupková. Zaměstnanci nemocnice se k petici vyjadřovat nechtěli. Dle slov předsedy petičního výboru, Wesselina Toppische funguje stále šikana ze stran zaměstnavatelů. „Personál se bojí o práci. Proto nechtějí petici podepsat,“ říká doktor Toppisch z orlickoústecké nemocnice.

Ani lidé ze Svitav projektu moc nevěří. „Nikdo nezaručí, aby nedošlo k devastaci celého zdravotnického systému. A také nikdo nezná odpověď na to, jak se celá věc v budoucnu vyvine,“ uvádí důchodce Lubomír Slezák.