Snad pojedou do světa v září, kdy krajský radní Miloslav Macela plánuje další setkání. Sto padesát členů pěstounských rodin čekal celodenní program zahrnující projížďky historickým trolejbusem, soutěže pro děti a kulturní program na zámku.

Pěstounské rodiny z celého kraje se sešli v sobotu na pardubickém zámku. Samkovi z Banína zůstali s dětmi doma, protože už bylo obsazeno. „Prostory zámku jsou limitované, takže bylo beznadějně vyprodáno,“ vysvětluje radní Miloslav Macela, proč se na všechny nedostalo. Slibuje, že příště vymyslí poděkování za náročnou práci lépe, aby nikdo nezůstal doma. Před rodinami, které mají tolik lásky, aby ji rozdávali i dětem v náhradní péči, smeká lanškrounský farář Zbigniew Czendlik. Pozvání přijal rád: „Pěstouni jsou mojí srdeční záležitostí.“ Jsou totiž významnou alternativou k ústavní péči. „Rodiny se dokáží postarat i o děti, u nichž je velmi složitá adopce, tj. o děti starší nebo se zdravotním handicapem,“ dodává

Kraj pořádá setkání pěstounů pravidelně dvakrát ročně. Podzimní setkání plánuje kraj v září. „Vybereme takové místo, kam se vejdou všichni zájemci, abychom nemuseli nikoho odmítnout,“ zdůrazňuje Miloslav Macela.

Vedle volnočasových aktivit jsou pro pěstouny pokaždé připraveny i semináře, na nichž jsou seznamováni s novinkami ze sociální oblasti či legislativy. V Pardubickém kraji je cca 230 pěstounských rodin, které se starají o zhruba 400 dětí.