V loňském roce Češi zažili velký boom farmářských trhů. Tato vlna neminula ani svitavský okres. Velký úspěch měly trhy v Litomyšli. Letos zajdou lidé pro domácí zeleninu a potravinářské výrobky ke stánkům také ve Svitavách. O trzích uvažují rovněž v Moravské Třebové.

Brambory, mléko, domácí sýry, okurky, květiny nebo klasické trenýrky. To všechno lidé vloni sehnali na farmářských trzích v Litomyšli. Letos se stánky poprvé objeví na Toulovcově náměstí u kostela již zítra. „Dbáme na to, aby prodejci nabízeli výpěstky nezatížené pesticidy a chemií, ale pěstované s láskou,“ uvedl starosta Michal Kortyš. Radní dohlédnou také na to, aby se na trzích neobjevili překupníci, kteří by nabízeli zboží z obchodů. Litomyšlské trhy byly v minulém roce úspěšné. Své produkty nabízeli zemědělci z Litomyšlska a okolí. „Ze strany Litomyšlanů byl o zboží obrovský zájem. Letos jsme udělali větší nábor farmářů. Akorát trhů je více a prodejci nestíhají jezdit,“ dodal Petr Malota ze sdružení Generace 89, které s myšlenkou trhů přišlo. A lidé ve městě i okolních obcích se už na Farmářské trhy těší. „V obchodě sice nabízejí výrobky v kvalitě bio, ale moc tomu nevěřím. Přijde mi, že nálepka bio znamená především vysokou cenu. Na trhu si nakoupím brambory a jinou zeleninu i domácí mléko,“ řekla Kristýna Tichá. Trhy v Litomyšli se uskuteční každou sobotu dopoledne, a to až do konce září.

Stánky farmářů se v letošním roce objeví také ve Svitavách na náměstí. Pro letní měsíce připravilo město farmářské trhy. „Od června budeme pořádat farmářské trhy na náměstí. V současné době pracovníci živnostenského úřadu oslovují drobné pěstitele, farmáře a prodejce, kteří by mohli ve Svitavách nabízet své produkty,“ sdělil starosta David Šimek. Městu už se podařilo získat prodejce zeleniny, ovoce, sadby, medu a výrobků z medu.

Rádi by zajistili také výrobce sýrů a jiných trvanlivých výrobků z mléka. Farmáři budou své produkty nabízet u kašny svatého Floriána od 15. června a poté pravidelně každou středu, vždy od deseti do šestnácti hodin. „Jako prodejní den jsme schválili středu. Je to proto, aby se farmářské trhy ve Svitavách nepřekrývaly s akcemi v jiných městech,“ řekl Rudolf Grim, vedoucí svitavského živnostenského úřadu. Původ zboží zkontroluje pracovník, který bude prodej i koordinovat.

První farmářské trhy se v květnu uskuteční zřejmě také v Moravské Třebové. Radní už oslovili zemědělce a drobné výrobce. „Myšlenka uspořádání prodejních trhů místních produktů vznikla na základě poptávky občanů. Trhy ve Třebové by se měly konat jednou za dva týdny na náměstí. První trh plánujeme na pátek 27. května,“ informovala Viera Mazalová, vedoucí odboru majetku třebovské radnice.

Několik let nabízejí zemědělci výpěstky také na trzích v Poličce, které se konají pravidelně každý čtvrtek. Nejde vyloženě o farmářský trh. Lidé tu nakoupí i jiné zboží.

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
KVĚTA KORBÁŘOVÁ