Smutné psí oči

V současné době našlo v útulku azyl třináct opuštěných chlupáčů. „Nejmladší štěně má jen pár týdnů, nejstarší je zhruba šestiletý pes," potvrdila Dana Groszmanová ze záchranné stanice. Hodně psů se do útulku dostane s úrazem, některé bezohlední lidé vyhodí jako nepotřebnou věc. Psi jsou ale živí tvorové a zaslouží si pěkné zacházení. Vždyť se za to dokáží člověku odvděčit.

„Často se stává, že se k nám dostanou feny březí nebo s malými štěňaty. Bývají ve špatném zdravotním stavu, mívají poporodní problémy," popisovala pracovnice stanice. Před nedávnem dokonce přijali nalezeného pejska, který byl ještě navíc zmlácený. Takových případů zaznamenávají více. „Lidé by měli uvážit, než si psa vezmou domů. Musí počítat s tím, že štěně potřebuje krmení, občas dělá nepořádek, občas něco zničí. Je zbytečné, aby po čase skončilo někde v kleci, možná i na zbytek celého života," poznamenala Dana Groszmanová. Pro psa je pobyt v útulku stresující a pohled na takové zvíře je víc než smutný.

Pes není věc

Najít nového pána je ale často hodně složité. Když si někdo pořídí psa, musí vědět, že ho nepůjde za dva dny, nebo za týden, vrátit. „Musí být pevně rozhodnutý, že ho chce. Musí o tom předem informovat celou rodinu, která s pejskem přijde do kontaktu, aby si předem stanovili nějaká pravidla, jak se budou v péči o něho starat," upřesnil Josef Zelený. Samotný chlupáč musí poznat, že je chtěný.

Lidé si často berou psa bez rozmyslu. „Mnohdy jen z pocitu, že chtějí pomoci. Vybírají psa jako překvapení, v rodině se nezeptají. Psi se pak stanou nevhodným dárkem," řekl vedoucí stanice. Například mladý a silný pes, který potřebuje pohyb, nemůže žít u seniorů, kteří by ho nezvládli. Psi se do útulku vracejí také, když se rozejdou mladé páry, které si ho pořídili jakou společnou věc, nebo když se lidé rozvádějí. „Vrátí se k nám každý čtvrtý, pátý pes. Někteří mají opravdu smůlu, vrátí se k nám i třikrát," dodal Josef Zelený. Pes ale není plyšová hračka, se kterou se pomazlíte a když vás nebaví, tak ji někde odložíte.

Máte rádi psy a schází vám někdo, kdo by se s vámi pomazlil? Věrného kamaráda najdete v psím útulku. Všichni jsou zvyklí na venčení, tedy i na vodítko. Každý má svůj obojek. Jsou očkovaní a ošetření proti parazitům. Vybrali jste si? Pak volejte přímo do záchranné stanice Zelené Vendolí: telefon 605 167 358, 732 408 030 nebo 604 830 851.