Kam s ním? Chcete jet na dovolenou, ale máte doma pejska. Nechcete opět prosit příbuzné či známé o hlídání? Je tu jedna alternativa. V poslední době stále častější, hlavně lidmi z měst více využívaná. Psí hotel, ve kterém se o vašeho psího miláčka postarají.

Domácí prostředí

Většina hotelů pro psy se snaží vytvořit pro své „zákazníky" atmosféru, aby se cítili jako doma. „Doporučuji vzít psům vlastní pelíšek i hračku," říká majitel psího hotelu v Kukli u Svitav Pavel Svoboda. Psí hotel neprovozuje dlouho, ale sám využíval kdysi služeb jiného, protože vlastní dva psy. Pavel Svoboda dopřává svým hostům dostatečnou volnost a pobyt na čerstvém vzduchu. „Mohou běhat po zahradě. Chodím s nimi i na procházky," dodává. Psi, kteří se rádi koupou, mohou využít i nedaleký rybníček.

Není asi jednoduché svěřit psa cizímu člověku. „Já bych asi našeho psa do psího hotelu nedala. Vždycky to nějak vyřešíme. Při nejhorším ho necháme doma a známí nám ho vyvenčí párkrát denně," myslí si Lenka Kolářová ze Svitavska. Každý ale nemá to štěstí, že se mu známý nebo příbuzný o jeho mazlíčka postará v době dovolené. Navíc nemusí jít o hlídání při dovolené, mohou se vyskytnout jiné překážky. Člověk musí do nemocnice, má problémy s bydlením. Pavel Svoboda právě jedná s jednou zákaznicí, která má dva psy, větší a malé plemeno. Má potíže s bydlením a do pronajatého bytu si nemůže vzít oba dva. „Paní by k nám většího pejska chtěla umístit na jeden rok. A navštěvovala by ho u nás. Musíme se domluvit ještě na ceně," přibližuje majitel psího hotelu.

Podmínky

Když chce člověk umístit svého psa do psího hotelu, musí dodržet určité podmínky. Pes musí být očkovaný, očkování musí být provedeno minimálně jednadvacet dní před nástupem do hotelu a nesmí být starší než dvanáct měsíců. Zvíře musí být zdravé. Problémové psy do hotelu přijmou pouze po předchozí domluvě s tím, že cena za ubytování bude zvýšena podle náročnosti péče. Štěňata mladší čtyř měsíců do psího hotelu v Kukli nepřijímají. Ty do šesti měsíců jen na kratší pobyt.

Podle Pavla Svobody jsou v jeho hotelu psi spokojení, hůř to údajně prožívají jejich majitelé. Těm dokonce posílá sms nebo mms se zprávou o jejich psím miláčkovi. Majitel psa si před pobytem svého miláčka prohlídne ubytování. Seznámí se s člověkem, který se po dobu například dovolené o psa postará.

Stres

Jiný názor na to má Josef Zelený ze záchranné stanice Zelené Vendolí, který se mimo jiné stará o opuštěné psy. „Z pohledu psa je lepší, když ho může pohlídat někdo z rodiny, protože se nemusí stresovat. Pochopitelně, když ta možnost není, tak poslední alternativa je opravdu psí hotel," myslí si Josef Zelený. Podle něj to není špatné, ale na psychiku psa je to hrozné. „I když tam bude mít pohodlí a budou s ním chodit na procházky, pes je odtržený od všech svých vjemů a neví proč. Je to stres a poměrně veliký," dodává Josef Zelený.

Ubytovat psa v psím hotelu není levnou záležitostí. Například v Kukli stojí jeden den hlídání nejlepšího přítele člověka sto sedmdesát korun. Plus krmivo. I když podle Pavla Svobody je lepší, když má pes krmivo vlastní, na které je zvyklý. Tak se předejde zažívacím potížím .

V některých hotelech ubytovávají i kočičky nebo jiná zvířata.

Na kolik může přijít psí hotel?

Cena ubytování 170 korun/pes za den

Cena krmiva:

malý pes (jorkšírský teriér, pekinéz; do 30 cm v kohoutku) 20 korun/ den

střední pes: (labradorský retriever, boxer; do 60 cm v kohoutku) 35 korun/den

velký pes: (německá doga, vlkodav; 60 cm a více) 50 korun/ den

Anketa: Dali byste svého pejska do psího hotelu?

Serekeš

Josef Sekereš

důchodce, Litomyšl

Ne, nevyužil bych psí hotel. Psa mám, vlčáka. Ten by je roztrhal. Nedal bych ho tam. Je na chatě. Může mi ho pohlídat syn.

Filipi

Josef Filipi

důchodce, Skuteč

Pejska mám, do psího hotelu bych ho ale nedal. Kdybychom někam jeli, doma bydlí s námi naši mladí, takže ho má kdo pohlídat.

Sedliská

Vilfrída Sedliská

důchodkyně, Makov

Psa už nemám, ale nevyužila bych psí hotel. Manžel byl doma, on nejezdil na dovolenou a já jo. Ale nápad je to asi dobrý.

Šeboková

Jolana Šeboková

dělnice, Pohodlí

Je to skvělá věc. Máme psa. Jsme na něj tři, střídáme se, aby s ním vždy někdo byl. Kdyby to nešlo, asi by nám nic jiného nezbylo.

Jánová

Anna Jánová

studentka, Janov

Psa nemám, ale asi bych ho nedala do psího hotelu. Myslím, že se dá sehnat hlídání. Je to trochu přepych.