Věra Tichá ze Svitavska má tři děti. Jejich zubařka odešla do penze a nový lékař nepřišel. „Obvolala jsem snad dvacet ordinací v okolí a nic. Jezdíme nakonec až do Brna, protože ani na zdravotní pojišťovně nám zubaře sehnat nepomohli,“ popsala svoji zkušenost maminka tří dětí.

A podobně skončilo více lidí ze Svitav. Město už rok hledá nejen zubaře, ale také obvodní lékaře. Radnice nabízela novým zájemcům o praxi ve městě milion korun a na stipendium pro budoucího zubaře vyčlenila 800 tisíc korun.

„Mám nahozená lasa a jsem ve fázi, že čekám na rozhodnutí oslovených lidí. Mám něco rozjednaného, dokud si ale nepodáme ruku, tak o tom nechci konkrétně mluvit,“ uvedl svitavský starosta David Šimek.

Psali jsme:

Zubaři - ilustrační foto.
Nebereme. Lidé na Svitavsku marně shání zubaře. Musí jezdit až do Brna

Peníze ale dnes už doktory netáhnou. O tom se přesvědčili i ve Svitavách.

„Peníze jsou dnes už standard a u zubařů úplně běžná záležitost. Bez peněz to nejde. Za rok jsem absolvoval několik jednání a důvody, proč si lékaři otevřou ordinaci na menším městě jsou jiné než peníze. Hodně je to vazba k danému území, vztahová záležitost nebo práce druhého partnera,“ vysvětlil Šimek.

Některá města shání budoucí lékaře už na vysokých školách. Studenti fakult se shodují, že nabídky se objevují už během studia, takže po promoci mohou hned nastoupit na kliniku nebo zařízené ordinace.

Akutně nyní ve městě hledají dětského obvodního lékaře a zubaře, doktoři chybí i Svitavské nemocnici.

V Poličce scházejí hlavně zubaři. Novému zájemci o otevření praxe nabízí město 800 tisíc korun. „V Poličce v posledních letech ukončilo poskytování stomatologické péče několik lékařů. Město kontaktovalo i Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která opakovaně vyhlašuje výběrová řízení. Bohužel se nikdo nepřihlásil,“ sdělila mluvčí Poličky Naděžda Šauerová.

Zajištěné auto ve Vysokém Mýtě
Česká republika neexistuje, my jsme Čahínas. Řidič s podivnými značkami dojezdil

Několik místních lékařů přitom je ochotných poskytnout prostory pro novou ordinaci. Radní se proto inspirovali v okolních městech a nabízejí lékaři kromě peněz i pomoc se zajištěním bydlení nebo vybavením ordinace. „Město připravilo pobídku zahrnující poskytnutí finančního příspěvku ve výši 800 tisíc korun na zřízení, dovybavení a provoz stomatologické ordinace v Poličce. Podmínkou je, že bude provozována minimálně pět let,“ dodala Šauerová.

Polička měla před časem šanci získat mladého absolventa zubní medicíny. Ten však dal přednost většímu městu. „Opakovaně jednáme se zdravotní pojišťovnou, konzultujeme a hledáme pomoc u České stomatologické komory,“ ujistil starosta Jaroslav Martinů, že problém s chybějícími lékaři řeší.

Některá města shání budoucí lékaře už na vysokých školách. Studenti fakult se shodují, že nabídky se objevují už během studia, takže po promoci mohou hned nastoupit na kliniku nebo zařízené ordinace. Vedení soukromých zdravotnických zařízení nabízí studentům nejen pěkný plat, ale i moderně vybavenou praxi.

Mohlo by vás zaujmout: Dvě stovky piv zdarma, tak se slaví 200 let Bedřicha Smetany v Litomyšli

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková