Nemocnice je sice krajské zdravotnické zařízení, ale bez podpory města nebo podnikatelů by se asi neobešla. Každý rok musí koupit dvě sanitky, aby neměla zastaralý vozový park. A jde i o další přístroje. Kraj jim financoval přístavbu neurologie k monobloku. Navíc nemocnice velmi utrpěla díky proplácení poplatků.

Liga pomůže

V pátek převezme vedení nemocnice sanitku z Pekla. Nejde o žádný pekelný stroj, ale o sanitku, na kterou přispěli hráči bowlingové ligy pro mládež v litomyšlském baru. „Díky projektu se nebude mládež potulovat v temných uličkách města, ale stráví čas sportem a v nekuřáckém prostředí. Jak dlouho liga potrvá, tak dlouho nám bude bar přispívat na splátky sanitky. Věříme, že díky tomu pořídíme vozů více,“ uvedl mluvčí nemocnice Adrián Nemšovský. Sanitku lidé bezpečně poznají díky pekelnému logu. „Dnes málokdo slyší na investice do zdravotnictví, proto si tohoto projektu vážíme. Navíc jsme získali od jedné nadace monitory dechu u novorozenců. Jde o prevenci syndromu náhlého úmrtí,“ dodal ředitel nemocnice Libor Vylíčil. Nemocnici přispívá také město. Především jim pomáhá řešit krizové situace. Ročně připlyne do nemocnice z města zhruba půl až jeden milion korun.

Jenže se v Litomyšli najdou i kritici. Kampaň Věcí veřejných se opřela do Litomyšlské nemocnice. „Razíme politiku otevřené nemocnice. Mrzí nás nařčení, že je nemocnice tunelovaná, že jsme prostavěli sto milionů na monobloku a lékárna byla předražená. Obracíme každou korunu. Předvolební výkřiky naši nemocnici poškozují,“ sdělil Vylíčil. Dodává, že všechny investice jsou transparentní a může se kdokoliv přijít podívat do dokumentů. „Kdyby nemocnici někdo tuneloval, už by tady dávno nebyla,“ dodal ředitel.

Poplatky…

Nemocnici mimo jiné ublížilo proplácení poplatků. „Díky tomu nedosáhneme na podporu z evropských peněz. Měli jsme požádáno o rekonstrukci našeho internátu, přislíbeno tři a půl milionu korun z Unie. Na opravu objektu ale nejsou peníze. Pro nemocnici totiž byla vyčleněna určitá částka, ale tu jsme vyčerpali při proplácení poplatků. Na rekonstrukci internátu, kde jsme chtěli udělat zateplení a vyměnit okna, proto nedojde,“ vysvětlil Libor Vylíčil.