Kdo je Pavel Jílek?

37 let, původem z Němčic
Žije v Domově na zámku v Bystrém u Poličky .
Záliby: běh na lyžích, cyklistika, běh, pétanque
Úspěchy:
2001 Aljaška (USA) – Světové zimní hry speciálních olympiád – 3. místo (štafeta), 5. místo (1 km), 7. místo (3 km)
2012 Horní Malá Úpa – Národní speciální olympiáda – 1. místo (1 km), 2. místo (štafeta na 4 x 1 km)

Pavel Jílek si poprvé nazul běžky už jako kluk. „K lyžování mě dovedl tatínek, když mi bylo dvanáct let,“ řekl Pavel Jílek. Lyžování má totiž jejich rodina v genech. Podle Pavla na lyžích ráda jezdí také maminka a strýc. Sportovec žije v Domově na zámku v Bystrém. Ve volných chvílích stále sportuje.

Medaile a nominace

Na lednové olympiádě pro mentálně postižené v Horní Malé Úpě se Pavel Jílek zúčastnil závodů na jeden a tři kilometry v běhu na lyžích. Vybojoval si tady nominaci na olympiádu v Koreji. „Závod na jeden kilometr v Krkonoších vyhrál a dostal se do losování o účast na zimní olympiádě v roce 2013. Jeden den jeli závodníci kvalifikace, po které byli rozděleni do osmičlenných finálových skupin. Do losování postoupili jen vítězové skupin,“ informoval Pavlův trenér Martin Dvořák, vedoucí přímé péče bysterského Domova na zámku.

Trenér doprovázel ostatní sportovce, a tak při losování nominací chyběl. „Když jsem se vrátil, Pavel za mnou přišel a říkal mi: Tomu nebudeš věřit, Martine, já jedu do Koreje. Bylo vidět, jakou má radost,“ vzpomínal Martin Dvořák. Lyžař si kromě zlata z Krkonoš dovezl také stříbro za druhé místo ve štafetě na čtyřikrát jeden kilometr.

Trénink na mezinárodní závody, které se uskuteční příští rok v Asii, olympionik rozhodně nepodceňuje. „Po roční pauze, kdy si chtěl odpočinout, se pustil do sportovní přípravy. Pavel je hodně snaživý. Na tréninky chodí pravidelně,“ uvedl Martin Dvořák.

Trénuje jak u rodičů v Němčicích, tak v Bystrém. „Můžeme trénovat přímo v zámeckém parku, máme tady vyjetou půlkilometrovou stopu. Když je čas, vyjedeme i dále do polí v okolí Bystrého,“ řekl trenér. Na lyžích v tréninkovém tempu ujedou až pět kilometrů.

Kolo i pétanque

Pavel se bude připravovat i mimo sezonu. „Když není sníh, tak běhám nebo jezdím na kole,“ uvedl sportovec. Na kole bez problémů ujede deset kilometrů. „Pokud máme dvoudenní výlet, dáme až padesát kilometrů,“ uvedl trenér. Pavel Jílek také hraje pétanque. Je pro něho zpestřením a příjemnou relaxací.

Úspěch na Aljašce

Pavel Jílek je pyšný na svoje úspěchy. Z předchozích let si nejvíce cení umístění na speciální zimních hrách ve Spojených státech amerických. Tehdy před jedenácti lety zazářil mezi téměř třemi tisíci sportovci z osmdesáti zemí světa. „Na olympiádě na Aljašce jsem byl ve štafetě bronzový. Byl to můj největší úspěch,“ svěřil se Pavel Jílek. Také se zúčastnil štafetového běhu Evropou. Běžel přes Německo a Polsko. Uběhl osmdesát kilometrů.
Sportování hendikepovaným lidem pomáhá. „Dokazují si tím, že ještě nějakou činnost zvládnou. Sport je pro ně výzvou. Mohou se zúčastnit soutěží a to je láká,“ vysvětlil Martin Dvořák.