Studenti a úspěšné projekty

Zahraniční partnerská města přináší příležitost pro žáky a studenty. Výměnné pobyty se staly tradicí například v Poličce. „Spolupráce s maďarským Ebes probíhá na velmi dobré úrovni prostřednictvím základní školy Na Lukách. V letošním roce odjede v červnu skupina žáků z Poličky do  Maďarska. Příští rok přijedou opět do Poličky žáci z Ebese," konstatovala Naděžda Šauerová, mluvčí Poličky. Studenti poličského gymnázia vyrazili na pracovní pobyt do Westerveldu.

Nová spolupráce mezi školami se rýsuje ve Svitavách. 
„V současné době se rozjíždí spolupráce s Vyšší státní školou J. A. Komenského v polské Lešně s našim gymnáziem. Následně se chystáme rozšířit spolupráci i mezi městy," prozradil Jiří Petr, vedoucí svitavského odboru školství a kultury.
Již několik let trvá spolupráce města Poličky s holandským městem Westerveld.  Spolupráce navázala na partnerství města Poličky a obce Dwingeloo. V rámci reformy správy se Dwingeloo stalo součástí Westerveldu a nová obec přistoupila ke smlouvě o spolupráci s Poličkou.  „Mezi úspěšné projekty naší spolupráce patří například projekt na podporu turistického ruchu spolufinancovaný z evropských fondů – projekt „Kraj Smetany a Martinů".  Velmi přínosné byly zájezdy dětí z dětského domova v Poličce do Dwingeloo a kulturně společenská vystoupení Dny Dwingeloo v Poličce či Dny Poličky v Dwingeloo," popsala Naděžda Šauerová.

Vazby v historii tvoří přátelství

Spolupráce mezi městy v okrese a jejich zahraničními partnery, délka a impuls k zahájení mají mnohdy zajímavou historii.
Například Svitavy se druží se slovenským městem Žiar nad Hronom a německými městy Stendal a Plochinger. „Vše vyplývá z historie. V těchto městech a okolí jsou vysídleni původní obyvatelé Sudet," vysvětlil Jiří Petr.

Jinde jsou kořeny spolupráce poněkud prozaičtější. Jedním z partnerských měst Moravské Třebové je holandský Vlaardingen. „U této spolupráce iniciativa vzešla od Čecha, který žije v Holandsku a Moravskou Třebovou znal. Už před dvaceti lety měl pocit, že právě tato dvě města by spolu mohla přátelskou spolupráci navázat," uvedla Dagmar Zouharová, mluvčí Moravské Třebové.

Mimo Vlaardingenu Moravskotřebovští už deset let spolupracují  s německým Staufenberkem nebo se slovenskou Banskou Štiavnicí.
I spolupráce Poličky s rakouským městem Hohenems tkví ve společné historii obou měst. „S městem Hohenems pojí Poličku historie rodu Hohenemsů, kteří v minulosti vlastnili panství v Bystrém. V poličské galerii lze zhlédnout velkou sbírku obrazů rodu Hohenemsů," prozradila Naděžda Šauerová, mluvčí poličské radnice.

Od prezidentů 
přes patchwork

Setkání středoevropských prezidentů organizované Václavem Havlem, které se před dvaceti lety uskutečnilo v Litomyšli, dalo vzniknout partnerství mezi Litomyšlí a slovenskou Levočí. Na Slovensku se prezidenti sešli o čtyři roky později.

Dalším partnerským městem Litomyšle je holandský Roden. U začátků této spolupráce stála ještě před rokem 1989 snaha Rodenu podpořit některé z východoevropských měst. „K uzavření partnerství ale došlo až v roce 1991," doplnil Jaroslav Dvořák, jednatel Litomyšl – Europe – Clubu.
Dnes aktivní spolupráce mezi Litomyšlí a Rodenem i Levočí probíhá také mezi místními spolky patchworku, které se navzájem navštěvují a motivují. Vzájemné přátelství vyústilo v několik společných výstav  výrobků patchworkářek. Jednu z nich mohou zájemci v současnosti navštívit v litomyšlském domě U Rytířů. „Spolupráce měst přináší lepší vzájemná poznání občanů obou a to v různých oblastech," podotkl Jaroslav Dvořák.

Města okresu a jejich zahraniční partnerská městaSvitavy – Žiar nad Hronom (Slovensko), Stendal (Německo), Plochingen (Německo)
Moravská Třebová – Staufenberk (Německo), Vlaardingen (Nizozemsko), Banská Štiavnica (Slovensko)
Polička – Westerveld (Nizozemsko), Hohenems (Rakousko), Ebes (Maďarsko) a Meilen (Švýcarsko)
Litomyšl – Roden (Nizozemsko), Levoče ( Slovensko), San Polo d´Enza (Itálie)