Jednání o parkování v centru města ještě nekončí. V březnu se starosta Michal Kortyš opět sešel se členy občanského sdružení Litomyšlský patriot. Společně řešili nejen problematiku parkování na náměstí, ale také podsíní, které jsou do jisté míry sporným prvkem.

Poté, co v lednu Pavel Skřiváček zaparkoval svoje auto na podsíni, začaly vášnivé debaty o parkování v centru Litomyšle. Modré auto sice už na podsíni nestojí, ale diskuze neutichají. Radní již navrhli změnu ceníku parkovacích permanentek na příští rok. Ale to není všechno. „Jednali jsme se členy sdružení. Předložili nám asi devět bodů, ale jen tři z nich vidím reálně. Ještě o nich bude jednat rada města. Jde o návrh placení krátkodobého stání formou textové zprávy nebo uvádění registrační značky vozidla na zlevněných nepřenosných permanentkách,“ uvedl starosta Michal Kortyš. Patrioti i zástupci radnice se shodli na změně parkovací permanentky na přenosnou parkovací kartu. „Radě města bude doporučeno ke zvážení rozšíření zpoplatněných zón do ulic R. Stříteského, Vodní Valy nebo Komenského náměstí. To ale závisí na postupných investicích do parkovacích automatů, které se ve výběru parkovného určitě nevrátí,“ dodal Pavel Jiráň, vedoucí odboru místního hospodářství. Rozšíření zpoplatněných zón žádají především obyvatelé a podnikatelé z daných lokalit.

Nevyřešeným tématem zůstávají podsíně na náměstí. „Chceme se sejít s majiteli podsíní a vytvořit dohodu. Podsíně slouží lidem a majitelé by si měli uvědomit, že jim tam svítíme, přispějeme jim na opravu dlažby nebo výmalbu,“ dodal Michal Kortyš. V úvahu připadá i návrh, že od majitelů podsíní nebude radnice vybírat poplatek za zábor veřejného prostranství při stavebních pracích na domech.