Každoročně vyvolávají posuny času na letní a zimní nepolevující diskuzi.

Ta nyní ovšem nabírá na síle a dostává se i do centra politického zájmu, takže bychom se nakonec mohli dočkat skutečných změn.
Iniciativa vychází tradičně z Pardubického kraje, kde žil i známý, nedávno zesnulý, bojovník proti letnímu času, pekař Stanislav Pecka ze Sobětuh na Chrudimsku. V roli odpůrce letního času se nyní snaží dosáhnout pokroku radní Pardubického kraje Petr Šilar: „Myslíme si, že by bylo mnohem lepší, kdybychom každoroční diskuze a debaty o změnách času změnily v konkrétní skutky a letní čas se stal minulostí.“
Petr Šilar se svou iniciativou nezůstává sám. Podporu mu vyslovila i celá pardubická KDU-ČSL, takže tato snaha získává na mnohem větší síle.

Nejde přitom jen o politické rozhodnutí, protože velmi hlasitě se proti změnám času ozývají například i zemědělci.Mnoho lidí si totiž možná neuvědomuje, že změny času se netýkají jenom lidí, ale problémy způsobují i zvířatům.

Tímto argumentují i zemědělci, podle nichž narušuje změna času dvakrát do roka chod hospodářství a biorytmus, na který jsou zvířata zvyklá. Hlavní důvod, kterým byl letní čas obhajován, totiž úspora elektrické energie, dnes už neobstojí. Dlouhodobé pozorování dokázalo, že struktura spotřeby energie je taková, že k žádným úsporám prakticky nedochází.

Jana Kodysová